Yasadışı Kripto Üretimi ve Ticaretine Karşı, Rus Parlamentosu’ndan Yeni Tasarı

Özlem Özbek
yasadışı kripto üretimi ve ticaretine karşı, rus parlamentosu’ndan yeni tasarı 17 1
Bitlo

Rus Paleamentosu, kripto paraların yasa dışı bir şekilde ticaretinin yapılmasının önüne geçmek için yeni bir yasa tasarısı sundu. 

Parlementonun şun an incelemesinde bulunan bu yasa tasarısı, yasaları ihlal ederek üretimine ve ticaretinin yapılmasının önüne geçmek adına gerektiğinde kişilere ve şirketlere ceza verilmesini kapsıyor. Anatoly Aksakov tarafından sunulan bu yasa tasarısı yürürlüğe girmesi halinde, yasaları ihlal eden herhangi bir kişiler 90 dolar, yetkililer ise 550 dolar para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Tüzel kişiler ve işletmeler ise 13.000 ila 15.000 dolara kadar cezaya çarptırılabilecekler.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva 1 Haziran günü yapmış olduğu açıklamada, merkez bankasının uluslarası işlemler sırasında kripto para kullanımına pozitif baktıklarını söylemişti. Yudaeva yapmış olduğu açıklamada, yaklaşık olarak 1 hafta sonra Rus Parlamentosunun alt meclisi Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Anatoliy Aksakov, her türlü ödeme yöntemi için kripto paralara yasak getirecek bir tasarısı hazırlayıp sunmuştu. Söz konusu yasa tasarısı ilk aşamayı geçti ancak onay almadı.

Geçtiğimiz hafta ise Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yapmış olduğu açıklamalarda şunlara değindi;

Kripto para birimlerinin Rusya’nın yerel finansal sistemine müdahale etmedikleri sürece uluslararası ödemeler için kullanılabilir.

Açıklamalarla beraber Rusya’da kripto paraların geleceğinin ne yönde ilerleyeceği hakkında henüz netlik kazanan bir durum yoktur.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ftx abd başkanı brett harrison, bu kripto kışını diğerlerine benzetti 17

FTX ABD Başkanı Brett Harrison, Bu Kripto Kışını Diğerlerine Benzetti

Sonraki Haber
cincinnati üniversitesi blockchain ve dijital varlıklarda deneyimsel eğitim programlarını başlattı 19 1

Cincinnati Üniversitesi Blockchain ve Dijital Varlıklarda Deneyimsel Eğitim Programlarını Başlattı

İlgili Haberler