Value Days Destroyed Multiple

Cem Yilmaz
value days destroyed multiple on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün Value Days Destroyed Multiple indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda Investor Capitalization indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise Workbench’de yer alan bir indikatörünü konuşacağız.

Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Value Days Destroyed Multiple indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra menü kısmında yer alan Workbench butonuna tıklayıp çıkan listede Value Days Destroyed Multiple indikatörünü seçmesi yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

value days destroyed multiple ekran resmi 2022 03 21 04.51.42

İndikatörümüz ile ilgili bir tanım yapacak olursak piyasanın aşırı ısındığı yani bir satış sinyali olarak değerlendirebileceğimiz ve aşırı satıştan dolayı olması gereken noktanın altına düştüğü yani bir alım sinyali olarak değerlendirebileceğimiz bir indikatörden bahsedeceğiz.

Value Days Destroyed Multiple indikatöründe yatırımcıların kısa vadeli davranışları yıllık ortalama ile karşılaştırılmaktadır. İndikatör geliştirilirken Coin Days Destroyed kullanılmıştır.

İndikatörümüzün formülünü açıklayacak olursak;

Coin Days Destroyed x Bitcoin Fiyatının 30 günlük ve 365 günlük hareketli ortalaması kullanılmaktadır. Çıkan sonuç arz enflasyonu dikkate alınarak düzenlenmektedir. Nedeni ise zaman içerisinde oluşan harcama davranışındaki değişiklikleri hesaba katmaktır. 

Grafiğin kullanım şekli, yorumlanması kısmına geçebiliriz. Grafiğimizde yer alan turuncu çizgi Value Days Destroyed Multiple’ı ifade etmektedir. Bizim için asıl belirleyici asıl yorumlamızı sağlayan şey ise kırmızı, gri ve yeşil çizgiden oluşan diğer 3 çizgimizdir. Bunlar birer trend çizgisidir diyebiliriz. Bir başka ifade ile de bu çizgilerin destek, direnç görevi gördüğünü söylersek yanlış olmayacaktır.

value days destroyed multiple ekran resmi 2022 03 21 05.07.36

En altta yer alan Low Value Days Destroyed Multiple 0.75 değerine sahiptir. Gri renkle yer alan Mid Value Days Destroyed Multiple 1.4 değerine, kırmızı renkle yer alan High Value Days Destroyed Multiple ise 2.9 değerine sahiptir. 

value days destroyed multiple ekran resmi 2022 03 21 05.11.50

En altta yer alan Low Value Days Destroyed Multiple yani yeşil renkle yer alan çizgi bizler için akümülasyon dönemlerini ifade etmektedir. Görüleceği üzere Value Days Destroyed Multiple çizgisi aşağı doğru yön kırdığında fiyatta da bir düşüş gözlemlenmiş ve daha sonrasında bir süre yatay seyretmiştir, tam olarak bu noktalarda indikatör akümülasyon kısımlarında yer almıştır. Bu dönemlere mal toplama dönemleri de diyebiliriz.

Gri çizgi yani Mid Value Days Destroyed Multiple’ı yorumlarken akümülasyon döneminin artık bitmeye yakın olduğunu piyasanın artık ufak ufak ısınmaya başladığını söyleyebileceğimiz alandır. Burada da kademeli alımların öneminden bahsetmeden geçilmemeli diye düşünmekteyim. Piyasadaki herhangi bir düşüşte tekrar akümülasyon kısmına yani yeşil çizginin altına girilebilir diyebiliriz.

Kırmızı çizgi yani High Value Days Destroyed Multiple kısmı ise artık piyasanın çok ısındığını ifade etmektedir. Bu dönemde Bitcoin satış yemeye başladığından kripto para adresleri el değiştirebilmektedir. 

2017 dönemindeki boğa dönemini inceleyebiliriz.

value days destroyed multiple ekran resmi 2022 03 21 05.59.21

Görüldüğü üzere indikatör boğa dönemindeki tepe noktalarında oldukça iyi çalışmış desek yanlış olmayacaktır. Value Days Destroyed Multiple indikatörü yani turuncu çizgi kırmızı çizgiyi geçtikten sonra satışla karşılaşmış ve fiyatta düzeltmeler meydana gelmiştir. Eylül 2017’de Value Days Destroyed Multiple ikinci bir tepe yaptığında fiyatta düşüş meydana gelmiş ve daha sonrasında 1.4 çizgisi yani gri çizgi turuncu çizgiye bir destek görevi görmüştür. Daha sonrasında ise fiyat yükselişine devam tekrardan kırmızı çizgiyi geçerek yeni bir zirve yapmıştır.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Value Days Destroyed Multiple indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rus yetkili, petrol i̇hracat ödemelerinde bitcoin kabul edebileceklerini söyledi!

Popüler Analist, İddialı Bitcoin Tahminini Paylaştı: Nisan Ayı Çok Kritik!

Sonraki Haber
avustralyalı senatör, dao'ların vergi sisteminde bir tehdite yol açabileceğini düşünüyor

Avustralyalı Senatör, DAO’ların Vergi Sisteminde Bir Tehdite Yol Açabileceğini Düşünüyor

İlgili Haberler