USDD’de Depeg, Derinleşmeye Devam Ediyor!

Özlem Özbek
usdd’de depeg, derinleşmeye devam ediyor! 7 3
Bitlo

Geçtiğimiz hafta USDD stablecoin’inin 1 dolarlık sabitleyicisini kaybetmesinin ardından tron ekosisteminde dip seviyeler görülmeye başladı.

USDD geçtiğimiz hafta Terra’nın stabilcoini olarak adından söz ettiren UST’ye rakip olarak piyasaya sürüldüğü için, yatırımcılar arasında tedirginlik yarattı. Benzer bir varlığın farklı bir sabitlik kaybı, TRX fiyatının da ardından düştüğünü gösteriyor.

USDD, en düşük seviyesinde

Geride bıraktığımız pazar günü, USDD 0.95$ seviyelerine geri gelmeden önce 0.93$’ lık yeni dip seviyesiyle anılıyor. Elde edilen bilgilere göre stabilcoin son 24 saat içerisinde %0,70 düşüşle 0,95 $’dan işlem görmeye başladı. Bundan daha da önemlisi, USDD son bir hafta içerisinde piyasa değerinin yaklaşık 19 milyon dolarlık kısmını kaybetti. 13 Haziran’da 715 milyon dolarlık bir pazar hacmine sahipti. Şu an için ise 696 milyon dolara düşmesiyle beraber stabilcoin depegging’in net bir şekilde etkisi oldu. Esasında stabilcoin, geçtiğimiz hafta yaşanan gerilemeden öne sadece bir günlük olarak piyasa değerinden bir kazanç elde edemedi.

Artış gösteren rezervler

Stabilcoinin depegginginin ardından, Tron DAO, yakın bir zaman içerisinde blok zincirini desteklemek adına rezervlerini artırmayı tercih etmişti. Geçtiğimiz hafta DAO USDC arzını 300 milyon artırdı. Şu an için USDD’yi desteklemek adına teminat değeri, 14.040 BTC ve USDC’de 1.08 milyar dolar ile 2.34 milyar dolar şeklindedir. 0,93 dolara son düşüş, kripto topluluğu kapsamında UST çöküşünü akıllara getirmeden geri kalmadı. Twitter’da “Austerity Sucks” adlı bir tüccar, USDD sabitini korumak ve kayıp yaşamamak için bir mekanizmanın olup olmadığını merak ediyor.

“Sabit tutmak için bile bir mekanizma yok. Sabit tutmak için hiçbir şey yapmayan gayri resmi bir teminatla verilen rastgele para.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
borsa i̇stanbul haftaya nasıl girdi? 8

Borsa İstanbul Haftaya Nasıl Girdi?

Sonraki Haber
celsius, krize çözüm bulmak konusunda kararlı 9 3

Celsius, Krize Çözüm Bulmak Konusunda Kararlı

İlgili Haberler