Türk Lirası Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Gülcan Uyanıker
Bitlo

Değişen ve gelişen yatırım dünyasında yatırımcılar her geçen gün farklı yatırım araçları arıyorlar. Dijitalin ön plana çıktığı, oldukça talep gördüğü bu dönemde kripto para birimleri de oldukça ilgi görüyor. İlgi gören kripto para birimleri arasında yatırımcısını ani fiyat dalgalanmalarına karşı koruyan stablecoinler de yer alıyor. Bu yazımızda fiyatı Türk lirasına endeksli olan LiraT’tan (TRYT) bahsedeceğiz. Türk lirasına endeksli olan bi kripto para birimi nedir, nasıl alınır detaylı olarak inceleyeceğiz.

Türk Lirası Coin LiraT (TRYT) Nedir?

Bitlo tarafından Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde yaratılmış bir token olan LiraT teminatlı bir stablecoindir. Fiziksel karşılığı olan bu kripto para biriminin fiyatına Türk lirasına endekslenmiştir. Üretilen her bir TRYT token için şirketin kasalarına aynı değerde Türk lirası eklenmektedir. TRYT token ile Türk lirası arasında arz-talep dengesi sağlanması gerektiğinde bir akıllı sözleşme, otomatik olarak TRYT token yakımını gerçekleştirir. Böylece TRYT token arzı, TRYT tokenın fiyat istikrarını korumak için azaltılabilir. 

Yüksek oranda volatilitenin mevcut olduğu kripto para dünyasında TRYT token yatırımcısını ani fiyat dalgalanmalarına karşı korumayı hedeflerken aynı zamanda onlara fiyat istikrarı sunmaktadır. 

Blok zincir teknolojisinin sağladığı imkanlardan yararlanan TRYT token, dünyanın her yerinden 7/24 transfer edilebilmektedir. Yatırımcılar TRYT tokenlarını AVAX uyumlu herhangi bir kripto para cüzdanında ücretsiz olarak saklayabilmektedirler. Ayrıca TRYT token sayesinde yatırımcılar Türk lirası işlemlerini daha ucuz ve daha hızlı yapabilirler.

Bir Türk şirketi olan Bitlo tarafından üretilen TRYT tokenın maksimum arzı bulunmamaktadır. Türk lirasına endeksli bu kripto para birimi ile şirketin hesaplarında bulunan Türk lirası arasındaki arz – talep dengesi daima korunmaktadır. Bu amaçla TRYT token arzı, Türk lirası teminatı ile 1’e 1 oran dengesini korumak için artırılıp azaltılabilir.

Her stablecoin gibi yatırımcısını ani fiyat dalgalanmalarından koruyan LiraT, yatırımcısına farklı avantajlarda sunmaktadır. Şeffaflık özelliği ile ön plana çıkan bu tokenın verileri oldukça açık bir şekilde paylaşılmaktadır. Stablecoinler yatırımcı kitlesini ani fiyat dalgalanmalarından korumaktadırlar. Yatırımcılar genellikle stablecoini çıkaran şirketin beyanına güvenmek durumunda kalırlar. Kullanıcılarına yüksek oranda şeffaflık sunan Bitlo, hesaplarında bulundurulan teminat Türk lirası miktarını  kullanıcılarla güncel olarak paylaşmaktadır. 

TRYT Token Nasıl Alınır?

LiraT (TRYT) güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınıp satılır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo.com üzerinden de TRYT/TRY paritesinde Türk lirasıyla işlem yapmak mümkündür. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin son 6 günün en düşük seviyesinde! 33

Bitcoin Son 6 Günün En Düşük Seviyesinde!

Sonraki Haber
ethereum gas ücretlerinde düşüş yaşandı 36

Ethereum Gas Ücretlerinde Düşüş Yaşandı

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Gizle Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku