Token DeFi (TDEFI) Nedir?

Gülcan Uyanıker
token defi (tdefi) nedir?
Bitlo

Bitlo tarafından oluşturulan Token DeFi (TDEFI), merkeziyetsiz finans dünyasında rağbet gören kripto paraların bir araya getirilmesi ile yaratılmış bir sepet tokendır. Merkeziyetsiz finans dünyasında kendini kanıtlamış ve gelecek vadeden projelerin, protokollerin ya da uygulamaların tokenları ile olışturulan bu sepet token Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde yaratılmıştır. Merkeziyetsiz finans dünyasında sunduğu avantajlar ve fiyat hareketleri ile ön plana çıkan TDEFI token, yatırımcılarına kullanıcı dostu ve basit bir yatırım alternatifi sunmaktadır.

Sepet içerisindeki varlıkların ağırlıklandırılmasına karar verilirken;

  • Merkeziyetsiz finans dünyasındaki trendler
  • Token likiditesi
  • Sürdürülebilir token ekonomisi

gibi birçok teknik ve temel gösterge dikkate alınmaktadır. 

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir?

Merkeziyetsiz finans anlamına gelen Decentralized Finance yani DeFi, kripto dünyasında sıkça duyduğumuz terimler arasında yer almaktadır. Hiçbir merkeze veya otoriteye bağlı olmayan finanslay uygulama, protokol veya projelere verilen isim olan DeFi, kripto para dünyasında merkeziyetsiz kripto alım satım platformları, lending yani borç verme-borç alma protokolleri gibi birçok alt başlığa ayrılmaktadır. 

Sepet Token Nedir?

İçerisinde birden çok kripto para birimini barındıran ve bu varlıkların fiyat performans oranına göre arz talebi şekillenen bir kripto para birimidir. Klasik finans dünyasındaki ETF ve fonlarla benzer özelliklere sahip olan sepet tokenlar, içerdiği kripto paraların fiyat hareketleri ve ağırlıklarına göre belirlenen fiyat üzerinden birden fazla varlığa tek tuş ile yatırım imkanı sağlamaktadır. 

Token DeFi Özellikleri

Merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerinin kripto para projelerine getirdiği yeni yatırım anlayışları ile birlikte şeffaf ve güvenli bir yatırım alternatifi oluşturan Token DeFi, kripto dünyasındaki diğer projelere göre yenilikçi bazı özelliklere sahiptir. Tek bir tuş ile birden fazla DeFi projesine yatırım yapmayı sağlayan DeFi tokenın sahip olduğu bazı temel özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kolay alım satım
  • Düşük maliyet
  • Portföy çeşitliliği

Token DeFi İçeriği Nasıl Belirlenmektedir?

Kripto dünyasında merkeiyetsiz finans alanında faaliyet gösteren varlıkların birleşimi ile oluşturulan DeFi Sepet Token’ın (TDEFI) içerisinde bulunan kripto para birimleri hem vadettikleri gelecek hem de sürdürülebilir token ekonomileri incelenerek seçilmektedir. Sepet içerisinde bulunan kripto paraların oranları fiyatı etkilemeyecek şekilde belirli aralıklar ile değiştirilebilir veya bir kripto para komple çıkarılıp yerine başkası eklenebilir.

Token DeFi İstatistikleri

Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde  üretilmiş bir token olan Token DeFi’ın (TDEFI), toplam arzı piyasadaki arz-talep dengesine göre değişiklik göstermektedir. TDEFI token içeriğindeki kripto varlıkları ağırlıklarına göre blok zincir üzerindeki cüzdanlarda şeffaf bir şekilde saklamaktadır. Toplam arzı ve sepetin içinde bulunan varlıkların ağırlığı anlık olarak blok zincir üzerinden incelenebilmektedir. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
popüler kripto analisti nicholas merten, bitcoin için geçmiş verileri i̇nceledi 3 1

Popüler Kripto Analisti Nicholas Merten, Bitcoin için Geçmiş Verileri İnceledi

Sonraki Haber
ebay, nft pazar yeri knownorigin’i çatısı altına aldı 4 2

eBay, NFT Pazar Yeri KnownOrigin’i Çatısı Altına Aldı

İlgili Haberler