Terra LUNA Çöküşü İngiltere’yi Harekete Geçirdi! Kripto Paralar Düzenlenecek mi?

Gülcan Uyanıker
terra luna çöküşü i̇ngiltere’yi harekete geçirdi! kripto paralar düzenlenecek mi?
Bitlo

İngiltere Hazine Bakanlığı, bugün yayınlanan bir ön değerlendirme raporunda, stablecoinler de dahil olmak üzere dijital varlıklardaki çöküşler için güçlendirilmiş bir koruma mekanizması önerdi. Kurum, bu konudaki düzenlemelerde yetkinin merkez bankasına verilmesi gerektiğini, dijital varlıkların çöküşünde bankanın görevlendireceği başka bir yönetici aracılığıyla kontrolün daha hızlı sağlanabileceğini belirtti.

Finansal İstikrar İçin Çok Önemli

Ön değerlendirme raporunda, mevcut yasal kuralların eksiksiz uygulanmasının finansal istikrar açısından önemli olduğu belirtilmiş ve şu ifadeler kullanılmıştır:

Hükümet, İngiltere’nin finansal hizmetler sektörünü kripto varlık teknolojisi ve inovasyonunun ön saflarına koymak için kesin bir karar verdi. Merkez bankasına verilecek bu görev, kurumun finansal istikrar konusunda yasal rolünü sürdürmesini sağlayacaktır. Mevcut yasal kuralların etkin bir şekilde uygulanması, dijital varlık firmalarının çöküşünün getirdiği risklerin yönetilmesi açısından oldukça önemlidir.

İlk Etapta Önemli Olan Stablecoin’ler

Raporda, stablecoin’lerin küresel bir ödeme aracı olma potansiyeline sahip olduğu belirtilirken, bu nedenle ilk etapta bu varlıklara yönelmek istendiği yazıldı:

Bu yaklaşım, ortak bir ödeme aracı olma potansiyeline sahip oldukları için öncelikle stablecoin’lere odaklanacak. Bu düzenlemeler aynı zamanda, stablecoin veren ve hizmet sağlayıcı olan şirketler için Birleşik Krallık’ta elverişli bir ortam sağlayacaktır. Kripto varlık piyasalarındaki olaylar, tüketicinin korunmasına, piyasa bütünlüğüne ve finansal istikrara yönelik risklerin azaltılmasına yardımcı olacak uygun düzenlemelere duyulan ihtiyacı daha da artırdı.

Hazine Müsteşarlığının bu raporu ilgili kurumlarca değerlendirilerek bakanlığa iade edilecektir. 2 Ağustos’a kadar tamamlanacak olan iadelerin ardından şu an belirsiz bir zaman diliminde mecliste değerlendirilecektir.

Hazine Bakanlığı’nın raporunda Terra Luna’dan bahsedilmese de böyle bir raporun çöküşten 3 hafta sonra hazırlanmış olması dikkatlerden kaçmıyor. İngiltere’deki Mali Davranış Otoritesinin de Terra LUNA çöküşüne ilişkin özel bir soruşturma yürütmesi bekleniyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dogecoin kurucu ortağı kripto dünyası hakkında konuştu!

Dogecoin Kurucu Ortağı Kripto Dünyası Hakkında Konuştu!

Sonraki Haber
do kwon yeni bir stablecoin çıkaracak mı? dow

Do Kwon Yeni Bir Stablecoin Çıkaracak mı?

İlgili Haberler