Stock to Flow

Cem Yilmaz
stock to flow on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizin devamında Stock to Flow indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda NVM Ratio indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise sitede bir diğer indikatörü incelemeye başlayacağız.

Bu indikatörümüz için lookintobitcoin.com web sitesini kullanacağız. Hatırlanacağı üzere bu seriye ilk başladığımızda ilk incelediğimiz site lookintobitcoin web sitesiydi.

Stock to Flow indikatörüyle ilgili grafiğimizi incelemeyle başlayabiliriz.

stock to flow ekran resmi 2022 04 19 18.12.17

Stock to Flow indikatörü Twitter’da teknik analizleriyle oldukça popüler olan PlanB tarafından yapılmış bir indikatördür. PlanB’nin twitter’da 1.7 milyon takipçisi vardır. PlanB milyar dolarlık portföy yöneticiliği yapmaktadır.

Bitcoin değerini ölçmek için onun kıtlığını, nadir oluşunu kullanarak oluşturmuştur. Dolaşımdaki Bitcoin sayısı ve dolaşıma yeni giren Bitcoin sayılarını kullanarak yapmıştır. Piyasada bu indikatöre karşı çıkan çok sayıda oyuncu vardır. Başta Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin geliyor diyebiliriz. 

Her ne kadar karşı çıkılsa da uzun vade perspektifi anlamında takip edilmesi gerekebilir. Bu yolun sonunu PlanB 1.000.000 $ olarak görmektedir. Bunu zaman gösterecektir elbette ancak şimdiye kadar indikatörün kötü çalıştığını söylemek pek doğru olmayacaktır.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
the sandbox 400 milyon dolarlık yatırım almayı hedefliyor! we 1

The Sandbox 400 Milyon Dolarlık Yatırım Almayı Hedefliyor!

Sonraki Haber
blockchain.com halka açılmayı planlıyor!

Blockchain.com Halka Açılmayı Planlıyor!

İlgili Haberler