Ayı Tuzağı – Bear Trap Nedir?

Ayı Tuzağı, yükseliş trendinde olan bir finansal varlığın fiyatında yaşanan kısa süreli düşüş demektir. Yükselen bir boğa piyasasını içerisinde olan finansal varlığın, yatırımcının fikirlerini karıştırmak ve kararlarını dengesizleştirmek amacıyla fiyatlandığı destek bölgesini ani satış baskılarıyla kaybetmesi ya da trend çizgilerinin negatif yönde kırması gibi durumlar Ayı Tuzağı (Bear Trap) olarak adlandırılır. Bu konuda “tuzak” olan nokta tüm bu hareketlenmelerin sahte ayı piyasası hareketleri olmasıdır.

Finansal değeri takip eden kullanıcıya sahte ayı piyasası sinyalleri göstererek kafasını karıştıran piyasa çoğu zaman yatırımcıyı daha da hırslandırabilir. Bu hırslanmış yatırımcılar çoğu zaman agresif yatırımlar gerçekleştirebilir. Tam da o an Ayı Tuzağı‘na düşmüş demektir. Bu yanılgılara düşmemek için planlı yatırım yapılmalı işlemler gerçekleştirmeden önce stratejiler ve alım-satım fiyatları belirlenmelidir.

Ayı Tuzağı Nasıl Oluşur?

Ayı Tuzağı (Bear Trap) , finansal değerin fiyatındaki ani düşüşler olarak adlandırılır peki nasıl olur bu düşüşler. Zaten bir varlığın değeri ya yükselir ya da düşmez mi? Bu noktada Ayı Tuzağı finansal değerin fiyat grafiğinde önceden belirlenmiş güvenilir destek bölgelerinde fiyatlanırken anlık satış operasyonları ile bu bölgenin kaybedilmiş bi alan olarak görünmesini sağlar. Bu alanın kaybedildiğini düşünen yatırımcı elindeki finansal değeri çoğu zaman destek bölgesi zaten kaybedildi daha fazla risk almamalıyım diyerek satar. Ayı Tuzağı (Bear Trap) operasyonunu yapanlar ise tam olarak bunu hedefler.

Finansal değerin fiyatı tekrardan destek bölgesinin üzerinde fiyatlanır ve çoğu yatırımcı satış yaptığı için elleri boş kalır. Tekrardan bu finansal ürünü satın almak istediklerinde ise Ayı Tuzağı operasyonunu yapan taraflar ellerindeki finansal ürünü satmak için hazırdır.

Ayı Tuzağı’ndan Nasıl Korunuruz?

Ayı Tuzağı’dan kaçabilmek için ilk kural sabırlı olmaktır. Piyasa olarak adlandırılan şey hareketli bir yapıya sahiptir ve hareketli olmak zorundadır. Finansal yatırımlar yaparken uygulamanız gereken temel teknik analiz yöntemi ise kendinize uzun vadede hedefler belirlemektir. Böylece asıl ilgilendiğiniz nokta ani fiyat düşüşler değil de ana trend hareketleri olacaktır.

 

Bizi Takip Edin

Son Dakika Bitcoin ve Kripto Para Haberlerini Takip Etmek İçin Paranfil'i Takip Edin!

bitcoin

Bitcoin (BTC)

740,426.77
ethereum

Ethereum (ETH)

46,020.16
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

1.70
shiba-inu

Shiba Inu (SHIB)

0.000201

En Popüler Yazılar