Sırbistan ile Kosova Olayı Bitcoin (BTC)’i Nasıl Etkiliyor?

Özlem Özbek
sırbistan ile kosova olayı bitcoin (btc)'i nasıl etkiliyor? 16
Bitlo

Kripto dünyasının önde gelen kripto parası Bitcoin (BTC) hareketli günler yaşıyor. Haberin hazırlandığı dakikalarda BTC düşüş yaşayarak 23,277 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin kısa bir süreliğine 24.000 dolar seviyesinin üstüne çıkmıştı ancak birden tekrar 23.500 dolar seviyesine kadar düştü. Bitcoin’in tekrar düşüşe geçmiş olmasının temel sebebi, Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerginlik olarak görülüyor. Bunun yanı sıra Çin ile Tayvan arasında yaşanan gerginliğin de durumu etkilediği ön görülüyor.

Kosova ile Sırbistan olayı BTC’yi etkiledi mi?

Kosova’nın Kuzey bölgesinde yer alan etnik Sırplar, Kosova hükümetinin Sırbistan tarafından verilen plaka ve kimlik verilerini içeren iki adet düzenlemenin yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Yürürlüğe girmesinden bir gün önce bölgede gerginlik artınca Sırbistan ile iki önemli sınır kapısına yakın olan yollar kapatıldı.

sırbistan ile kosova olayı bitcoin (btc)'i nasıl etkiliyor? 17

Kosova hükümeti, 1 Ağustos’tan bu yana, Sırbistan tarafından vatandaşlarına veriler belgelerin üç ay boyunca giriş çıkışlarda geçerli olacak kimlik belgeleriyle değiştirileceğini belirtmişti. Bununla beraber 1 Ağustos günü araç plakalarıyla ilgili olan yeni düzenlemeler 1 Ağustos günü kabul edilecek.

Kosava’nın Kuzey kısmında yer alan etnik Sırplar, 1999 yılında yaşanan savaştan bu yana Sırp kurumların verdiği KM (Kosovska Mitrovica), PR (Prishtina) veya UR (Urosevac) Kosova şehirlerinin kısaltmalarını temsil eden araç plakalarını kullanıyordu. Ancak Kosova hükümeti ise bu plakaları yasa dışı olarak kabul ediyordu. Sadece Sırpların yoğunlukta olduğu dört kuzey belediyesinde bu plakalara tolerans göstermişti. Yapılan yeni düzenlemelere rağmen, Kosova Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “RKS” ile Kosovalılar tarafından verilen plakalar işle değiştirilmesini zorunlu kılacak. Araç sahipleri Eylül ayının sonuna kadar plakalarını değiştirmeleri gerekecek.

Kosova ve Sırbistan arasında yaşanan bu gerginlik BTC’nin hareketlenmesine sebep oldu. Buna ek olarak Çin ve Tayvan’daki olaylar da yükselişte seyreden Bitcoin’in düşüşe geçmesine sebep olmuş olabilir.

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
morgan creek ceo'su yusko;

Morgan Creek CEO’su Yusko; “Bitcoin Baharı Geliyor”

Sonraki Haber
bitcoin madenciliği 2022 temmuz raporu açıklandı 18

Bitcoin Madenciliği 2022 Temmuz Raporu Açıklandı

İlgili Haberler