Rusya, Neden Kripto Para Yasağı Çıkardı?

İpek Kulaksız
rusya, neden kripto para yasağı çıkardı? 1 7
Bitlo

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital varlıkların ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklayacak yeni bir yasaya onay verdi. 

Kripto varlıkların ülkede ödeme aracı olarak tercih edilmesi, Ocak 2021’de 259-FZ Yasası’nın Rusya’da resmi olarak kabul edilmesinin ardından yasaklanmıştı. Bu ayın sonlarında yürürlüğe giren yasa, 2021 yasasındaki bazı belirsizlikleri detaylandırıyor ve ortadan kaldırıyor. 

Bakanlık, kripto varlıklar hakkında bir düzenleme yapmak için yasa tasarısı oluştururken, Merkez Bankası ise tam yasaklama gelmesini istiyor. Milletvekilleri, kripto varlıkların yasaklanmasını güçlendirdiğine göre, iki tarafından da çalışmalarına devam etmesini ve bir anlaşmasının sağlanmasını bekliyorlar. Yeni yasa herhangi bir belirsizlik olmadan, açıkça kripto paraların ödeme aracı olarak yasaklanması, güvenlik ve hizmet alanlarını da kapsamaktadır. Hiçbir, “mal, iş veya sunulan hizmet” kripto varlıklar veya diğer dijital ödeme yöntemleriyle karşılanmayacak.

Rusya merkezli bir blog kanalı SelfInvestorz bir gönderiyle, kripto ödemelerin Rusya’da küçük bir kısmı kapladığı için yeni yasanın, kripto piyasası üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını belirtildi. Öyle ki çok sayıda Rus şirketi kripto ödemelerle ilgili çalışmalarına devam ediyor. Blog yazarı, yeni yasanın Rusya’da “rublenin tek yasal ödeme aracı olarak rolünü güçlendireceğini” ekledi. Bunun yanı sıra yazar, gelişmenin kripto savunucuları için hem iyi hem de kötü olduğunu belirtti. 

Kripto bağımlılığı hastalarının sayısı artıyor

rusya, neden kripto para yasağı çıkardı? 2 5

Bu noktada iyi haber düzenlemelerin her zaman istikrarı beraberinde getirdiğini ve bunun da endüstrinin gelişimini olumlu yönde etkileyeceğidir. Kötü haber ise düzenleyicilerin, ek kısıtlamalar, engeller, yasaklar, ücretler, komisyonlar, vergiler ile devam edecekleridir. Bu surada Rus psikologlar, kripto ve hisse senedi ticaretine bağımlı olarak kabul edilen hastaların sayısında da artış olduğunu belirtti. 

Medya kuruluşu Izvestia, Moskova’da bulunan Dr. Isaeva rehabilitasyon merkezinde kripto bağımlılığı ile ilgili vakaların sayısında bir artış olduğunu aktardı. Merkez, başvuran kişilerin çoğunda daha önce kumar ve benzer bağımlılık yapıcı davranışların bulunduğunun altını çizdi. Kripto para birimlerine karşı bağımlı olan kişilerin yaş ortalamasının 30 civarında olduğu, bu kişilerin farklı alanlarda yüklü miktarda para kaybettikleri ve sonrasında kriptoya yöneldikleri belirtildi. Uzmanlara göre kripto varlıklara bağımlılık davranışları sergileyenlerin hem alkolikler hem de işkoliklerle ortak noktalarının bulunduğunu söyledi.

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
hindistan hükümeti, kripto paraları yasaklamak konusunda kararlı 1 6

Hindistan Hükümeti, Kripto Paraları Yasaklamak Konusunda Kararlı

Sonraki Haber
platine endeksli kripto paralar

Platin Endeksli Kripto Paralar

İlgili Haberler