Rusya Merkez Bankasından Kripto Paralara Yeşil Işık

Özlem Özbek
rusya merkez bankasından kripto paralara yeşil işık 13 2
Bitlo

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto para birimlerinin uluslararası ödemelerde kullanılabileceğini söyledi. Tek şart, ülkenin yerel finansal sistemine müdahale etmemesi olacak.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, 16 Haziran günü yerel haber ajansı RBC ile gerçekleştirdiği röportajda kripto para birimlerinin Rusya’nın yerel finansal sistemine herhangi bir müdahale olmaması halinde uluslararası ödeme işlemlerinde tercih edilebileceğini belirtti. Dijital varlıkların ülkede bir ödeme seçeneği olmaması gerektiğini belirten Nabiullina, bunun sebebi olarak ise istikrarsız ve değişken olması bireysel yatırımcıları riske sokabilir. 

“Kripto para birimleri organize pazarlarda işlem görmemelidir. Çünkü bu varlıklar potansiyel yatırımcılar için çok volatil ve risklidir.”

Nabiullina’nın belirttiği üzere dijital varlıkların, yatırımcıları korumak adına hazırlanan tüm gereksinim ve politikalara uyum sağlaması gerekiyor. 

rusya merkez bankasından kripto paralara yeşil işık 14
rusya merkez bankasından kripto paralara yeşil işık 14

“Yasal olması için kanun değişikliği gerekiyor”

​​Rusya Maliye Bakanlığı Finansal Politika Departman Başkanı Ivan Chebeskov ise Merkez Bankası Başkanı ile aynı gün yapmış oldukları açıklamada Rusya’nın kripto para birimlerini uluslararası ticaret için de tercih edilmesi için araştırmalar yaptığını ancak bu tarz varlıkların bir mülk şeklinde yasal olması adına kanun değişikliğinin olması gerektiğini belirtti. Kripto para birimlerinin uluslararası ticaret için kullanılmasının Batı’nın uyguladığı yaptırımlara yardım edeceğinin altını çizen Chebeskov açıklamada şuna değindi;

“Merkez Bankası ödemeler için kripto para birimlerinin kullanımına karşı değil… Eğer Rusya’da kripto para birimleri varsa bunlardan kurtulmanın iyi olacağının farkındalar.”

Rusya için kripto para birimlerinin düzenlenmesini sağlayan yasanın Eylül 2022’de meclise sunulması bekleniyor. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
metaverse 2030'da 5 trilyon dolara ulaşabilir 12 2

Metaverse 2030’da 5 Trilyon Dolara Ulaşabilir

Sonraki Haber
hatice kolçak; fed faiz kararının türkiye'ye etkisi nasıl olacak? dolar ve altın nasıl etkilenecek? 18 1

Hatice Kolçak; FED Faiz Kararının Türkiye’ye Etkisi Nasıl Olacak? Dolar ve Altın Nasıl Etkilenecek?

İlgili Haberler