Rusya Merkez Bankası Faizi %8’e Düşürdü

Özlem Özbek
rusya merkez bankası faizi %8'e düşürdü 1 9
Bitlo

Rusya Merkez Bankası piyasaların %9’luk beklentisine karşı adeta ters köşe yaptı. Faizi, 150 baz puan indirerek %9,5’ten %8’e düşürdü. 

Bu yıl Ukrayna’yla olan savaşlar sebebiyle olağanüstü toplantılar yapmak zorunda kalan Merkez Bankası faiz oranını 10,5 baz puan artışla %20’ye çıkarmasının ardından son dört toplantıda aşamalı bir şekilde %9,5’e düşürerek savaş öncesi seviyeye geri çekmeyi başardı.

Savaştan önce Rusya Merkez Bankası’nın politikası neydi?

Ülkede yükselen enflasyon oranları nedeniyle Merkez Bankası, Mart 2021’de ilk faiz artışı işlemlerini gerçekleştirmişti. Mart 2021-Şubat 2022 dönemi içerisinde faiz ölçülü oranlarında yapılan artışla %4,25’ten %9,5’e çıkarılmıştı. Şubat aynın sonuna gelindiğinde ise Ukrayna’ya başlatılan saldırının ardından bankanın uyguladığı strateji olağanüstü koşullarla beraber gelmişti. Rusya’da Nisan’da enflasyon değerleri %17,8 ile zirve noktaya ulaşırken Mayıs ayı içerisinde ise %17,1’e sınırlı şekilde düşüş yaşadı. Ancak Haziran’da enflasyon %15,9’a kadar geriledi ve fark edilir düzeyde bir yavaşlama oldu.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin madenciliği zorluğu %5,01 oranında azaltıldı 8 2

Bitcoin Madenciliği Zorluğu %5,01 Oranında Azaltıldı

Sonraki Haber
ethereum tasfiye sayısında ciddi artış yaşandı 3 2

Ethereum Tasfiye Sayısında Ciddi Artış Yaşandı

İlgili Haberler