Romanya Merkez Bankası, Faiz Oranını 100 Baz Puan Arttırdı

Özlem Özbek
romanya merkez bankası, faiz oranını 100 baz puan arttırdı 10 2
Bitlo

Romanya Merkez Bankası, finansal krizden bu yana en büyük faiz artışını yaptı ve faiz oranını 100 baz puan artırarak 4,75’e yükseltti. 

Enflasyonla mücadele eden ülkelere yetişmeye çalışan Romanya Merkez Bankası, faiz oranının beklentilerin üzerinde artırdı. Faiz oranı 100 baz puan artırılarak 4,75’e çıkarıldı. Banka, bu şekilde 2008’de yaşanan finansal krizden bu yana en büyük artışını gerçekleştirmiş oldu. Romanya için faiz beklentisi 75 baz puan olarak açıklanmıştı ancak beklentilerin üzerinde bir artış yaşandı. Bu artış sonucunda Romanya’nın enflasyon yıllık yüzdesi 14,49 olarak açıklandı.

Romanya, son 20 yılın en yüksek enflasyonunu kontrol altına almak için faiz oranlarını kademeli bir şekilde artırıyor. Romanya, ekonomik büyüme karşısında duyulan endişeler sebebiyle diğer ülkelerin uyguladığı yüksek faiz artışlarından kaçınmaya çalışıyordu. Çevre ülkelerden Çek Cumhuriyeti Haziran ayında 125 baz puanlık bir artış yaparken, Polonya ise 75 baz puanlık bir artış yapmıştı. Bir diğer komşu ülke Ukrayna, yaşanan savaşla mülteci akımıyla karşı karşıya kaldı ve ihracatta kısıtlanan 250 milyar dolarlık ekonomide bütçe harcamaları ciddi anlamda arttı.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
30 günde 25 kripto borsası piyasadan silindi 8 1

30 Günde 25 Kripto Borsası Piyasadan Silindi

Sonraki Haber
shib ve cardano temmuz sonunda hangi seviyede olacak? 1 3

SHIB ve Cardano Temmuz Sonunda Hangi Seviyede Olacak?

İlgili Haberler