Relative Unrealized Profit Loss

Cem Yilmaz
relative unrealized profit loss on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bir başka indikatörümüzü konuşacağız bu yazımızda. Bu İndikatörümüzün ismi Relative Unrealized Profit Loss. Bu indikatörümüz için de diğer indikatörler gibi LookIntoBitcoin sitemizi ziyaret etmemiz gerekmektedir.

Relative Unrealized Profit Loss indikatörümüz bize gerçekleşmemiş kar zarar oranlarını vermektedir. Piyasa değeri ve gerçekleşen değer kullanılarak bize bir sonuç vermektedir indikatörümüz. Relative Unrealized Profit Loss Grafiğimizi incelemeye geçebiliriz.

relative unrealized profit loss ekran resmi 2022 02 10 13.04.02

Mavi çizgiyle yer alan kısım bize Bitcoin’in fiyatını vermektedir. Kırmızı çizgi ise piyasada gerçekleşmemiş kar zarar pozisyonlarını vermektedir. Grafiğimiz 5 bölgeden oluşmaktadır ve dikkat ederseniz grafiğimizde beş bölge kelimelerle ifade edilmiştir. Bunlar yatırımcı duyarlılığını ifade etmektedir.

Yeşil bölge yani, Capitulation teslim olma, ümidi kesme bölgesidir diyebiliriz. Aslında tam olarak piyasa düştüğünde hissettiğimiz “bir daha nasıl yükselecek ?” sorusunu sorduğumuz kısım ve yeşil bölgeler bizim alım gerçekleştirmemiz gereken yerlerdir.

Beyaz bölge yani, Hope/Fear umut,korku anlamına gelmektedir. Piyasa aşağı geri mi dönecek, yukarı mı yükselecek dediğimiz nokta olarak ifade edebiliriz. Umut ve korkuyu yaşadığımız bir bölüm.

Sarı bölge yani, Optimism/Denial iyimserlik, endişe anlamına gelmektedir. Piyasa yükselmiştir ancak içimizde az da olsa bir gerginlik durumu söz konusu olabilir. İnsan psikolojisi olarak yeşil bölgeden yukarı doğru gittikçe bu endişemiz azalmaktadır tabi ki.

Turuncu bölge yani, Greed aç gözlülüğü ifade etmektedir. Burada artık insan psikolojisi olarak içimizde endişe kalmaz ve piyasaya girmekten çekinmediğimiz noktadır ancak çünkü yükselişin hep devam edeceğiniz sanarız ve genellikle yanılabiliriz. En temkinli olacağımız bölgelerdendir.

Kırmızı bölge yani, Euphoria ise coşkuyu ifade etmektedir ve bu piyasanın bir daha aşağı düşeceği fikri aklımıza gelmez. Ancak bizim yapmamız gereken iki bölge vardır Greed ve Euphoria. Burada kar alımları veya stop yükselterek işlem yapmamız gerekmektedir. 

Özetleyecek olursak yeşil bölgede almamız gereklidir, herkes korkarken herkes ümidi kesmişken alım yapılması gereklidir. Piyasa yükselmiş ve herkes giriyorken yani turuncu veya kırmızı bölgedeyken çıkmamız gerektiğini söylemektedir bu indikatör bizlere.

Relative Unrealized Profit Loss indikatörümüzü de böylelikle bitirmiş olduk bu analiz serileriyle ilgili diğer yazılara ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayıp, erişebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
voyager digital, müşterilerine usdc karşılığında hisse senedi alma i̇mkanı sunacak

Voyager Digital, Müşterilerine USDC Karşılığında Hisse Senedi Alma İmkanı Sunacak

Sonraki Haber
maaşını bitcoin ile almak i̇steyen başkan madenciliğe karşı aaa

Maaşını Bitcoin ile Almak İsteyen Başkan Madenciliğe Karşı

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Gizle Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku