Realized Profit-to-Value Ratio

Cem Yilmaz
realized profit-to-value ratio on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün Realized Profits-to-Value Ratio indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda Bitcoin Volatility Index indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise Realized Profits-to-Value Ratio indikatörünü konuşacağız. Bir tepe ve dip indikatörü olan Realized Profits-to-Value Ratio’yu ele alacağız. Yatırımcıların piyasayı takip etmesi açısından oldukça faydalı olan bu dip ve tepe indikatörlerinden bazılarını daha önceki yazılarda da konuşmaya çalışmıştık. Şimdi ise yepyeni bir indikatörü konuşacağız.

Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Realized Profits-to-Value Ratio indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Realized Profits yazması ve Realized Profits-to-Value Ratio indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

realized profit-to-value ratio ekran resmi 2022 03 17 17.48.16

İndikatör, Realized Profit / Realized Cap = Realized Profits-to-Value Ratio formülü kullanılarak tasarlanmıştır.

Bu indikatör bizlere dolaşımdaki Bitcoin’in en son taşındığı andaki fiyatın şu anki fiyattan daha düşük olan ve sonradan yine taşınmış olan bütün BTC’lerin USD cinsinden toplam karını gösteriyor. Eğer bir kar realizasyonu yapılmasaydı, yani hareket ettirilmeseydi bu hesaplanamazdı.

Şöyle bir örnekle daha iyi oturacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda 10.000 $’dan Bitcoin aldığımızı varsayalım ve şu anki fiyatının 20.000 $ olduğunu varsayarsak 10.000 $ kadar bir karımızın olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir satış gerçekleştirerek karımızı realize etmiş olur ve elimizdeki Bitcoin’i de hareket ettirmiş oluruz. X adresinde olan Bitcoin Y adresine gitmiş olur diyebiliriz. 

İndikatörümüzün kullanım şekline gelecek olursak grafiğimizde iki adet taralı alan mevcut. Pembe renkle taranmış alan bizler için fiyatın şiştiğini, artık kar realizyonlarının veya direkt satışların yapılabileceği alanı ifade etmektedir. Yeşil renkle taranmış alan ise bizlere bu noktaların dip olduğunu ve buraların bir alım noktası olduğunu ifade etmektedir. Burada şunu belirtmekte fayda olacaktır pembe alanda da yeşil alanda da fiyatın kalış süresi uzun süre olabilmektedir.

Şu uyarıda bulunmakta faydalı olacaktır. Tepe yaptıktan sonra düşüşler gelip daha sonra bir tepe daha yapabiliyor burada kademeli alımların önemini görmekteyiz. Faydalandığınız analiz yöntemi ne ise (teknik analiz, temel analiz vb.) onlardan da böyle süreçlerde faydalanmanız yararınıza olacaktır.

Geçmişten örnekleri incelemeye geçebiliriz.

realized profit-to-value ratio ekran resmi 2022 03 17 18.35.28

Görüldüğü üzere Bitcoin 15 Aralık 2018 tarihinde dip yaparak 3.237 $ seviyelerine gelmiş ve Realized Profits-to-Value Ratio indikatörümüz de dibi bizlere göstermiştir.

realized profit-to-value ratio ekran resmi 2022 03 17 18.54.00

Geçtiğimiz yıl yaşanılan 2021 boğasını ele alalım. Görüldüğü üzere indikatörümüz pembe alana ulaşmış vaziyette ancak o noktada fiyat 39.000 $ seviyelerinde yer alıyor.

realized profit-to-value ratio ekran resmi 2022 03 17 18.54.50

Fiyat ise daha sonrasında 63.600 $’a kadar yükselmektedir. Burada şunun uyarısının yapılması hayat kurtarıcı olabilmektedir. Öncelikle bize 39.000 $ seviyelerinde sat bölgesine girmiş ve sat sinyali verilmiş olsa da her zaman trendi takip etmekte fayda vardır. Bitcoin fiyatı 39.000 $ seviyesinde sat sinyali verdiğinde indikatörün iyi çalıştığını görebilmekteyiz çünkü fiyat 30.000 $ seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşıyor daha sonrasında ise bir yükselen trend söz konusu ve 63.600 $ seviyesine geliyor.

63.600 $ seviyesinden sonra gelen düşüşleri incelediğimizde hep aşağıya doğru alçalan bir trendin olduğunu söylemekte zorluk çekmeyiz.

realized profit-to-value ratio ekran resmi 2022 03 17 19.06.09

Güncel durumda ise aşağı yukarı yönlü zikzaklar çizilmektedir. Piyasanın yön tayin etme durumu henüz netleşmemiştir gibi bir yorum yapabiliriz. Kar realizasyonları yaparken kendi yöntemleriniz dışında on-chain analizindeki bu tepe ve dip bulma indikatöründen de faydalanabilirsiniz.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Realized Profits-to-Value Ratio indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
milyarder yatırımcı gundlach: bitcoin'i altına tercih ederim

Milyarder Yatırımcı Gundlach: Bitcoin’i Altına Tercih Ederim

Sonraki Haber
arjantin senatosu, kritik kripto maddesini oylayacak!

Arjantin Senatosu, Kritik Kripto Maddesini Oylayacak!

İlgili Haberler