Realized Price-to-Liveliness Ratio

Cem Yilmaz
realized price-to-liveliness ratio on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün Realized Price-to-Liveliness Ratio indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda Value Days Destroyed Multiple indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise Workbench’de yer alan başka bir indikatörünü konuşacağız. Value Days Destroyed Multiple indikatörümüz de Workbench alanında yer almaktaydı.

Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Realized Price-to-Liveliness Ratio indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra menü kısmında yer alan Workbench butonuna tıklayıp çıkan listede Realized Price-to-Liveliness Ratio indikatörünü seçmesi yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

realized price-to-liveliness ratio ekran resmi 2022 03 22 19.19.49

İndikatörümüzün mantığı aslında çok basit olarak bizlere fayda sağlamaktadır. İndikatörümüz destek ve direnç görevi görmektedir. 

En altta bizler için destek görevi gören mavi çizgimizin ismi Realized Price. Siyah grafiğimiz ise Bitcoin fiyatını temsil etmektedir, yani BTC Price. Bizler için direnç görevi gören turuncu çizgi ise Realized Price-to-Liveliness Ratio çizgisidir. 

Mavi çizgiyle yer alan Realized Price’ın altındaki noktalar bizler için artık bir ayı dönemini yani düşüş dönemini ifade etmektedir diyebiliriz. Mavi çizginin altında olan dönemler ayı sezonlarının derinleştiği dönemlerdir.

realized price-to-liveliness ratio ekran resmi 2022 03 22 19.40.09

Bu grafiğimizde destek olarak çalışan Realized Price çizgisi 2018 yılının Aralık ayında kırılmış 2019 Nisan ayına kadar mavi çizginin altında kalarak ayı sezonu iyice derinleşmiş hale gelmiştir. Burada şunu da belirtmekte fayda olacaktır eğer bir yatırımcı garanti bir alım yapmak istiyorsa Realized Price çizgisinde geçen sürede sabır edip yukarı doğru kırdıktan sonra alımlarını gerçekleştirebilirdi. Nitekim aşağıdaki görselde dip noktadan çıktıktan sonra tekrar turuncu çizginin yani Realized Price-to-Liveliness Ratio çizgisinin üstüne çıktığını görebiliyoruz.

realized price-to-liveliness ratio ekran resmi 2022 03 22 19.45.15

Bu grafikte 2018 Ocak ayında görüldüğü üzere Realized Price-to-Liveliness Ratio çizgisi aşılmış ve sonrasında tekrar yukarı çıkarak bir kar ettirebilmiştir fiyat anlamında. Aslında bu noktada şunu demekte fayda olacaktır mavi çizginin altı bizler için bir dip noktayı ifade etse de grafik turuncu çizginin altına inip yukarı çıkabilmektedir. Bu noktada da kademeli alımların önemini bir kere daha kavrayabiliyoruz.

Bitcoin fiyatı üzerinden bunu örneklendirecek olursak; 

Bitcoin fiyatı o dönemde yaşadığı düşüşte 16.000 $ seviyelerinden 6.000 $ seviyelerine kadar gerilemiştir. Burası dip nokta değildir grafiğe göre ve daha sonrasında tepki alan Bitcoin 11.000 $ seviyelerine kadar geri yükselmiştir neredeyse 5.000 $’lık bir kar edilebilecekti. Kademeli alımın önemini burada sayılar üzerinden de anlamış bulunmaktayız. Düşüşün devam ettiği senaryoda ise alttan kademeli olarak alımlara devam edilip ortalama düşürülebilirdi.

realized price-to-liveliness ratio ekran resmi 2022 03 22 19.55.38

2020 yılındaki Covid-19 haberleriyle finansal piyasalarda büyük çöküşler meydana gelmişti hatırlanacağı üzere. Bu düşüşten hemen sonra mavi çizginin yukarı yönlü olarak kırılması bir boğa sezonunun geleceğinin habercisi olarak yorumlanmıştı.

Bitcoin fiyatı üzerinden bu süreci ele alacak olursak 4.000 $ seviyelerine kadar düşen Bitcoin burada mavi çizginin kırılmasıyla 63.000 $ seviyelerine kadar yükseliş yaşamış durumdadır. Burada şunu da belirtmek lazım mavi çizgiyi yukarı kesip daha sonrasında aşağı tekrar indiği dönemlerde olabildiğinden bu noktalarda dikkatli bir şekilde izlemek ve gerekirse zarar keserek, zararı kabul ederek işlem yapılabilir.  

On-Chain Analizi serimizde yer alan Value Days Destroyed Multiple indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin ve ethereum fonları ne durumda? piyasadan çıkışlar arttı mı?

Bitcoin ve Ethereum Fonları Ne Durumda? Piyasadan Çıkışlar Arttı mı?

Sonraki Haber
bored ape yacth club’ın arkasındaki şirket yuga labs 450 milyon dolar topladı!

Bored Ape Yacth Club’ın Arkasındaki Şirket Yuga Labs 450 Milyon Dolar Topladı!

İlgili Haberler