Powell’ın Resesyon Sözleri Küresel Piyasalarda Riski Düşürdü

İpek Kulaksız
powell'ın resesyon sözleri küresel piyasalarda riski düşürdü 1 5
Bitlo

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD resesyon ihtimalini işaret eden sözlerinin ardından küresel piyasalarda risk aza indi gibi gözüküyor. Powell yorumlarıyla yatırımcıları güvenli limanlara çağırıyor. 

Fed Başkanı Jerome Powell’ın söylemleriyle ilgili risk durumunu düşük seviye tutuyor. Avrupa ve Amerikan hisse vadelileri sabah saatlerinde gerilerken Asya endekslerinde ise yatak bir görünüm söz konusudur. Bu sabah S&P 500 vadelileri yüzde 0,3, Euro Stoxx 50 vadelileri ise yüzde 0,7 ekside olduğu görülüyor.

Asya’da ise Hong Kong Hang Seng, lider ismi daha net bir sınır politikası benimseyeceği haberleriyle yüzde 1 olumlu şekilde ayrışıyor. Düşük risk söylemleriyle güvenli alanlar bugün artışa geçiyor. İki yıllık bir ABD tahvil getirisi yüzde 3,06’ya kadar gerilerken yen dolar karşısında yüzde 0,6 oranında yükseliyor.

Powell’ın resesyon hakkında yorumları

Powell ABD Senatosu’nda gerçekleştirdiği sunumda resesyon ihtimalini göz ardı etmedi. Konuşmanın ardından senatörlerin sorularına yanıt veren Powell, ekonomide yumuşak bir düşüş yaşamanın “çok zorlu” olacağının altını çizerken resesyon ihtimalinin olduğunu fakat bunu istemediklerini belirtti. Enflasyon oranlarının yukarı yönlü ilerlediğini ve gelecek zamanlarda da sürprizlerin yaşanma ihtimalinin olduğunu dile getiren Powell, petrol fiyatları hakkında ise yapabilecekleri pek de fazla bir şey olmadığını söyledi.

Powell’ın meslektaşları da resesyon ihtimalini göz ardı etmeyen açıklamalarda bulundu. Fed Üyesi Patrick Harker ABD’nin birkaç çeyrek kadar küçüleceğini belirtirken yıl sonunda ise politika faizini yüzde 3 üzerinde görmek istediklerini dile getirdi. Charles Evans ise bir başka 75 baz puan faiz artışının bir sonraki toplantıda “mantıklı bir yeri olacağını” vurguladı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin 13.000 dolara düşebilir mi? stratejist ian harnett’in yorumu! ro

Bitcoin 13.000 Dolara Düşebilir mi? Stratejist Ian Harnett’in Yorumu!

Sonraki Haber
bitcoin, altcoinler, dolar ve altında son durum! 3 1

Bitcoin, Altcoinler, Dolar ve Altında Son Durum!

İlgili Haberler