Platin Endeksli Kripto Paralar

Gülcan Uyanıker
platine endeksli kripto paralar
Bitlo

Her geçen gün daha fazla talep gören kripto para dünyasında birbirinden farklı kripto para birimleri bulunmaktadır. Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra ilgi çeken farklı özelliklere sahip coinlerin yer aldığı bu dünyada son zamanlarda yatırımcılar daha fazla alternatif arıyorlar. Stablecoin olarak bilinen Tether, USDC, BUSD gibi dolara endeksli kripto para birimlerinin yerine geleneksel varlıklara eşdeğer kripto para birimleri de yatırımcılardan gelen talep doğrultusu ile ortaya çıkıyor. Altın, gümüş gibi varlıkların ardından platine endeksli kripto para birimleri de oldukça talep gören varlıklar arasında yer alıyor. Bu yazımızda platine endeksli bir stablecoin olan Gram Platinum Token (GRAMP) hakkında konuşacağız. Gelin hep birlikte inceleyelim platine endeksli olan bu kripto para birimi nedir, nasıl alınır, kim tarafından üretilmiştir?

Gram Platinum Token (GRAMP) Nedir?

Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde çalışan Gram Platinum Token (GRAMP) Bitlo tarafından üretilen teminatlı bir stablecoindir. Gram platine endeksli olan bu kripto para birimi  platini herkes için daha erişilebilir kılmayı ve platin işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Fiziki karşılığı bulunan bu kripto birimi  99,95/100 saflık derecesinde fiziksel gram platin karşılığında üretilmektedir.

Üretilen her bir GRAMP token karşılığında şirketin kasasına aynı değerde gram platin eklenmektedir. Fiyat istikrarının sağlanması adına GRAMP token ile gram platin arasındaki arz-talep dengesi korunmalıdır. Bu amaçla bir akıllı sözleşme tarafından her GRAMP token üretimi yapıldığında otomatik olarak şirketin kasasına aynı değerde gram platin eklenir. Aynı zamanda gram platin eksildiğinde yine otomatik olarak GRAMP token yakımı gerçekleştirilir. GRAMP ile şirketin kasasındaki gram platin miktarı arasındaki 1’e 1 oran sürekli bu şekilde korunur.

Maksimum arzı bulunmayan bir kripto para birimi olan Gram Platinum Token’ın arzı gram platin teminatı ile 1’e 1 oranın korunması adına artırılıp azaltılabilir. Yatırımcısını ani fiyat dalgalanmalarından koruyan bu kripto para birimi ile 7/24 yer ve zaman fark etmeksizin gram platin işlemi yapılabilmektedir. Madenciliği yapılmayan GRAMP tokenın karşılığı için aynı değerde şirket kasasında gram platin bulundurulmaktadır. 

Bitlo tarafından üretilen bu kripto para birimi şeffaflığı ile de ön plana çıkmaktadır. Tamamen şeffaf bir yapıda olan bu tokenı diğer stablecoinlerden ayıran bir diğer önemli özellik ise GRAMP token karşılığında şirket kasasında bulunan gram platin miktarını internet üzerinden anlık olarak görebilmenizdir. Stablecoin yatırımcıları genelde ilgili şirketin teminatlara dair beyanına güvenmek zorundadır. Bitlo, bu noktada yatırımcısına oldukça açık davranmaktadır.

Şeffaflığın yanı sıra yatırımcısına eşler arası transfer, erişim kolaylığı, ticari faaliyetlerde ödeme yapma ve ucuz ve hızlı transfer gibi avantajlar sunmaktadır. 

Gram Platinum Token Nasıl Satın Alınır?

Yatırımcısını kripto dünyasında yaşanan ani fiyat dalgalanmalarına karşı koruyan Gram Platinum Token’a (GRAMP) Türkiye’nin güvenilir kripto para borsası Bitlo üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rusya, neden kripto para yasağı çıkardı? 1 7

Rusya, Neden Kripto Para Yasağı Çıkardı?

Sonraki Haber
edward dowd; bitcoin 'herkesin portföyünün bir parçası olacak' diyor 1 8

Edward Dowd; Bitcoin ‘Herkesin Portföyünün Bir Parçası Olacak’ Diyor

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku