Piyasalar için Beklenen Gün Geldi, FED Kararı Bugün Açıklanıyor

Özlem Özbek
piyasalar için beklenen gün geldi, fed kararı bugün açıklanıyor 7 2
Bitlo

Bu akşam Türkiye saatiyle 21:00’da FED kararı açıklanıyor olacak. 21:30’da ise FED Başkanı Powell tarafından konuşma yapılacak. Buna ek olarak Avrupa Merkez bankası da bugün acil toplanma kararı aldı. 

Mevcut enflasyon değerleri son 40 yılın en yüksek rakamlarına ulaşmış olsa da bu rakamlar, merkez bankaları güncel rakamları olarak değerlendirilmiyor. Bunun sebebi ise merkez bankasının beklenti yönetimine göre adım atıyor olmasıdır. Bu sebeple, bugün akşam saatlerinde açıklanacak olan kararda, faiz artışının ne kadar olduğu, projeksiyonda yer alacak enflasyon ve üyelerin gelecek yıla kadar kaç puanlık bir faiz artırımı beklediğine dair Powell’ın söylemleri dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. 

piyasalar için beklenen gün geldi, fed kararı bugün açıklanıyor 6

Piyasa için hareketli geçen Pazartesi günü FED ile ilgili beklentiler %80 ihtimalle 50bp faiz artıracağına işaret ediyordu. Ancak salı günü bu rakamlar ciddi anlamda değişti ve %80 ihtimalle 75bp faiz artışı fiyatlanması söz konusu oldu. Bugün ise %5 oranla ise faiz artışı 100 bp şeklinde fiyatlanıyor. Beklentiler arasındaki ani ve sert geçişlerde piyasada ciddi düşüşlerin yaşanmasına neden oluyor. 

S&P 500, 4 günlük bir süreçte üst üste değer kaybetmesiyle gündeme gelirken, Bitcoin ise 20.000$ üzerinde kalmaya çalışıyor. Kripto paraların toplam piyasa değeri ise 855 milyar dolara kadar düştü. Düşüş yönünde devam eden piyasanın toparlanması için gerekli para girişi olmuyor. Üstelik borsalara gönderilen Bitcoin miktarı da piyasanın toparlanması için biraz daha zaman olduğunu gösteriyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bill gates nft'yi eleştirdi;

Bill Gates NFT’yi Eleştirdi; “Büyük Aptal Teorisi”

Sonraki Haber
fed artışından sonra btc 13.000 dolara düşer mi? 8 1

FED Artışından Sonra BTC 13.000 Dolara Düşer mi?

İlgili Haberler