On-Chain Analizi Nedir?

Cem Yilmaz
on-chain analizi
Bitlo

Merhabalar, Paranfil ekibi olarak yeni bir seriye başlıyoruz. Bu serimiz On-chain analizi ile ilgili. Umarız siz de bu bilgilerden faydalanabilir ve beğenirsiniz.

On-Chain Analizi Nedir?

On-chain analizini basit bir cümleyle tanımlayacak olursak, blok zinciri ağlarında işlemler gerçekleşmektedir. On-chain analizi ise bize bir blok zincir ağında depolanan verilerin yani geçmişte yapılan işlemlerin incelenmesi, yorumlanması olarak adlandırılabilir. Bu bakımdan on-chain analizini blok zincir analizi olarak da adlandırabiliriz.

Örneklendirecek olursak Ethereum blok zinciri üzerinde kullanıcıların belirli işlemleri olmaktadır, on-chain analizi bize bu yapılan işlemler hakkında yorum yapabilmemizi sağlar. On-chain analizi sayesinde biz kripto para yatırımı yapan kişilerin, davranışlarını, motivasyonlarını, kaygılarını bir nebze anlayabiliriz.

Bir örnekle destekleyecek olursak;

-Enes, Gülcan’a Ethereum blok zincirini kullanarak 5 adet Ethereum yolluyor.

Enes’in Gülcan’a yolladığı 5 adet Ethereum, Ethereum blok zincirine kayıt ediliyor. Böylelikle biz hangi kripto para cüzdanından hangi kripto para cüzdanına işlem gerçekleştirildiğini, bu işlemde neyin gönderildiğini, bu işlemin hangi zamanda gerçekleştiği gibi verilere erişebiliyoruz.

Bu verilere etherscan.io web sitesine giren bütün kullanıcılar ulaşabilmektedir.

 

on-chain analizi nedir? ethörnek

 

Gerçek bir örnek vermek gerekirse bu örnek üzerinden ilerleyebiliriz. Etherscan’de yer alan bu örnek Ethereum blok zinciri üzerinde gerçekleşmiş işlemlerden bir tanesidir. Örneği inceleyecek olursak bir kullanıcının bir kullanıcıya 10.96$ değerinde Ethereum transfer ettiğini bu işlem karşılığında 4.38$ işlem ücreti ödediğini ve bu işlemin hangi tarih ve saatte gerçekleştiğini görebilmekteyiz. (Ethereum adresi yani 0x ile başlayan kısım 42 karakterden oluşmaktadır. Burada bir kısmını sildiğimizi belirtmekte fayda var.)

Tüm işlemler blok zincire kayıt edildiği ve değiştirilemediği için çıkarılan Ethereum veya Bitcoin’in çıkarıldığı andan itibaren tüm geçmiş işlemlerini de görebilmekteyiz. Dolayısıyla örneğimize dönersek Enes’in Gülcan’a yolladığı Ethereum verisiyle kalmayıp, Ethereumların Enes’in eline geçmeden önce hangi cüzdanda olduğunu, o cüzdandan ne zaman başka bir cüzdana transfer edildiği gibi bilgilere de blok zincir teknoloji sayesinde erişebiliyoruz. 

On-Chain verilerini 3 başlıkta ele alabiliriz.

Blok Detayları: Zaman bilgisi, madencilik ödülleri, ücretler gibi ögeler içermektedir.

İşlem Ayrıntıları: Transferi gerçekleştirilen her bir değer ile ilgili diyebiliriz. Gönderen kişinin cüzdan adresi, alıcı cüzdan adresi, gönderilen tutar, eğer adreste mevcutsa kaç adet olduğu, ne kadar süredir orada olduğu vb. gibi ögeler içermektedir.

Akıllı Sözleşmeler: Akıllı sözleşme tarafında ise sistemin kodu incelenmektedir.

On-Chain Analizi ile Teknik Analiz Arasındaki Fark

Teknik analizde kullanıcılar bir kripto paranın geçmiş grafiği üzerinden o kripto parayı hangi seviyeden alacağını, nerede satması gerektiğini belirleyip buna göre hamle yapmayı hedeflerken, On-chain analizinde tamamen blok zincir üzerinde gerçekleşen ve daha önce gerçekleşmiş tüm işlemlerin yorumlanmasıyla bu durum sağlanır. Tıpkı teknik analizde olduğu gibi On-chain analizinde de kullanılan indikatörler mevcuttur. On-chain analizi bize şu an ki durumda nerede olduğumuz gelecekte neler olabileceği hakkında bize fikirler vermektedir.

Serimizin ilerleyen kısmında bunlara da giriş yapacağımızı ve takip etmenizde yarar olacağını bildirmek isteriz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
crypto.com lebron james ile i̇şbirliği yaptı

Crypto.com LeBron James ile İşbirliği Yaptı

Sonraki Haber
bitcoin tekrardan yükselişe geçti! bitcoin’de kritik teknik seviyeler! bitcoin 4897795 1280

Bitcoin Tekrardan Yükselişe Geçti! Bitcoin’de Kritik Teknik Seviyeler!

İlgili Haberler