NVT Signal

Cem Yilmaz
nvt signal on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizin bu yazısında NVT Signal indikatörünü konuşacağız. Daha önceki yazımızda NVT Ratio indikatörünü konuşumuştuk. Bu indikatörümüz için de tekrar Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Bir önceki yazımızda NVT Ratio’dan bahsetmiştik, NVT Ratio’nun eksikliklerini incelemiştik NVT Signal’in buna bir alternatif olup olamayacağına birlikte karar verebiliriz.

NVT Ratio’nun sahibi Willy Woo isimli bir analisttir, NVT Signal’in kurucusu ise Dmitry Kalichkin. Dmitry Kalichkin NVT Ratio ile ilgili olarak “NVT, Bitcoin artışını birkaç ay geç takip edebiliyor. NVT Ratio zirvedeyken Bitcoin çoktan zirvesini yapmış ve ayı sezonuna gelmiş bulunuyoruz ve bu da bize kar alımları noktasında doğru bir noktada çıkmamız gerektiğini söylemiyor.” ifadelerinde bulunuyor.

Dmitry Kalichkin ve Willy Woo arasında herhangi bir problem olmadığını da, aslında geliştirmek, daha iyi sonuçlar alabilmek için birlikte hareket etmelerinden bahsetmek gereklidir.

Dmitry Kalichkin ilk önce NVT Ratio’ya ilk önce 28 günlük hareketli ortalama eklemektedir. Daha sonra diğerlerini de deneyen Kalichkin 90 günlük hareketli ortalamaya karar vermiştir.

nvt signal ekran resmi 2022 02 18 12.19.50

Şu örneğimize baktığımızda yenilenen NVT’yi görmekteyiz. Kesik çizgilerle ifade edilen yer bizim NVT Signal çizgilerimizdir. Görüldüğü üzere sarı bölgeye geçildiğinde bir düşüşler yaşanmaktadır ve NVT Ratio’ya göre daha iyi performans sergilemektedir.

nvt signal ekran resmi 2022 02 18 12.24.29

Litecoin grafiğine baktığımızda burada da aksaklıkların olduğu görülmektedir NVT Ratio’ya göre daha iyi çalışmış olsa bile burada da bir eksiklik söz konusu.

Örnek verecek olursak 2014 yılında Litecoin fiyatı düşerken NVT Signal yani siyah kesikli çizgi yükselmiş durumda. 2017 yılında ise NVT Signal zirve yaptıktan sonra düşmeye başlamış ancak fiyat iyice yükselmeye başlamıştır görüldüğü üzere.

Burada ki yükselişin sebebi Litecoin’in Coinbase’de listelenmiş olmasıdır.

Ekstrem durumlarda, olağanüstü koşullarda piyasaya verilen bir korku (FUD) veya iyi haber durumunda grafikler ne on-chain’e ne teknik analize ne de temel analize bakar desek doğru olabilir. Görüldüğü üzere 2017 yılında NVT Signal’in burada yanıldığını görmekteyiz. Litecoin özelinde gelen tek bir haber On-Chain analizini yanıltmış durumda. Bu yüzden hiçbir indikatörün %100 çalışmadığını her zaman bilmekte fayda vardır.

NVT Signal indikatörümüzü inceleyelim bir de, bunun için Glassnode Studio web sitesine girmemiz gereklidir. Glassnode Studio web sitesine girdikten sonra solda bulunan araçlardan Market Indıcators’e tıklamak gereklidir. Oradan da NVT Signal’i manuel arayabilir veya arama butonuna yazarak ulaşabilirsiniz.

nvt signal ekran resmi 2022 02 18 12.41.31

Grafiğimize geçmeden önce Glassnode Studio’nun güzel bir özelliğinden bahsetmek gereklidir.

nvt signal ekran resmi 2022 02 18 12.47.40

Glassnode Studio web sitesinde beğendiğimiz bir indikatörü Favorite kısmına işaretleyerek favorilerimize ekleyebiliriz.

Compare kısmında indikatörler arasında karşılaştırmalar yapabilmekteyiz. Alarm kurabilmekteyiz.

Tarih aralığını manuel olarak seçip daha ince bir çalışma sergileyebiliriz.

Biz yazımızın devamında Compare kısmından NVT Ratio ve NVT Signal arasında bir karşılaştırma yapıp hangisinin daha iyi çalıştığını bir test edebiliriz.

nvt signal ekran resmi 2022 02 18 12.58.20

Burada karşılaştırmadan hem NVT Ratio hem NVT Signal hem de Bitcoin fiyatını ekledik. Yeşil olan kısım NVT Ratio, mor olan kısım NVT Signal, mavi olan kısım ise Bitcoin fiyatıdır.

%100 hiçbir indikatörün çalışmadığını tekrar ifade ederek NVT Signal’in NVT Ratio’ya karşı daha başarılı olduğunu söylemek oldukça mümkün.

2018 yılındaki BTC yükselişinde NVT Signal zirveyi bulmuş ve ardından hem Bitcoin fiyatı düşüş yaşamıştır hem de NVT Signal düşüş yaşamıştır.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
binance i̇srail’deki faaliyetlerini askıya aldı

Binance İsrail’deki Faaliyetlerini Askıya Aldı

Sonraki Haber
i̇stanbul modern, 15 mart’ta çağdaş sanat ve nft konulu seminer düzenleyecek

İstanbul Modern, 15 Mart’ta Çağdaş Sanat ve NFT Konulu Seminer Düzenleyecek

İlgili Haberler