Metaverse Nedir?

Avatar
metaverse nedir
Bitlo

Son dönemlerde sıklıkla duyulan Metaverse, meta öte ve verse evren kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İnternet, artırılmış gerçeklik ve tüm sanal ortamların bir arada bulunduğu bu kavram kolektif bir sanal paylaşım alanı olarak da ifade edilir. Bu kavram ilk defa 1992 yılında Neal Stephenson tarafından kullanılmış ve artırılmış gerçeklik teknolojisi ile tekrar popüler hale gelmiştir. Gerçeğe yakın olacak şekilde tasarlanan bu sanal dünyada büyüyüp gelişme insanların karar ve eylemlerine bağlıdır. Yaratıcılığı ciddi oranda açığa çıkaracağı tahmin edilen bu ortam özellikle işletmeler ve markalar açısından son derece faydalı olacaktır. 

Metaverse platformunun internetin yerine geçmesi ve ekonomik açıdan da büyük yükseliş göstermesi tahminler arasında

Toplumlar açısından büyük değişimler yaratacağı belirtilen Metaverse’ün yeni bir içerik ortamı ya da bilgi işlem platformu üreteceği düşünülüyor. Bu sistemin katılımcısı olmak, bireylere ciddi avantajlar sağlayacaktır. Yaşanan son dönem gelişmelerine bakıldığında Metaverse platformunun internetin yerine geçmesi ve ekonomik açıdan da büyük yükseliş göstermesi tahminler arasında. İnternette görünenlerden daha fazla çeşitlilik ve fırsat sunan bu ortam kimlik doğrulama, işe alma, içerik oluşturma, reklamlar, güvenlik ve buna benzer durumların yönetilmesi için yeni ürün ve hizmetler, şirketler ortaya çıkaracaktır.

Neden Metaverse?

Çok sayıda avantaja sahip olan Metaverse alanı dijital kimlik ve varlıklar için gelişmiş bir mimaridir. Aynı zamanda güvenli olan bu ortam kullanıcılara ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışılabilirlik gibi imkanlar da sunar. Bu sanal platformda asıl amaç meta veriyi hayata geçirmeye yardımcı olmaktır. Ticaret, sanal gerçeklik, yaratıcılar, topluluklar gibi ürünlere odaklanan bölümlerin birleşerek nasıl büyük bir fikirde bir araya geleceği Metaverse ile netlik kazanacaktır.

Eşyaların NFT olarak kişinin yanında bulunmasını ve avatarların dijital dünyalar arasında yürümesini vaat eden Metaverse projeleri ile kullanıcılar bir anda kendilerini sanal bir müzayedede Metaverse NFT eseri satın alırken ya da şirkete ait sanal ofiste uzakta bulunan bir meslektaş ile konuşurken bulabilirler.

Metaverse Hangi Özelliklere Sahiptir?

Metaverse özellikleri pek çok kişi tarafından merak edilir. Farklı yapılardan bağımsız dijital bir uzay olarak betimlenen Metaverse kullanıcılar için tanımlanmış kalıcı bir buluşma noktası olarak ifade edilir. Fizikselin üstüne dijitalin eklendiği bir alan olan Metaverse içerisinde fiziksel ile dijital ortam bir aradadır. Bu sayede farklı sanal deneyimler arasında geçişi mümkün hale getiren bu ortam kalıcı bir sanal dünya yaratır. Bunun gücü sahip olacağı sanal ekonomiden gelir. Yani sanal bir avatarla ünlü bir markanın sanal mağazasından alışveriş yapılabilir ve fiziksel dünyadaki adrese teslim edilmesi sağlanabilir. Yarı sanal alem olarak da ifade edilen bu alanda kullanıcı, sokakta yürürken yere düşen bir eşyayı eline aldığında onun üstünde yerleştirilmiş dijital içeriğin oynadığını görecektir.

Metaverse Coin Nedir?

Metaverse platformları yerel kripto para birimi olarak her oyun kendi içinde değişen birimler kullanmaktadır. Bu tokenlar oyun içinde kullanılabildikleri gibi yatırım aracı olarak da değerlendirilebilir.

ETP, Metaverse evrenindeki işlem ücretlerinin ödenmesi ve akıllı sözleşmelerin uygun şekilde yürütülebilmesi için kullanılır. 

Yatırım Yapılabilecek Metaverse Coinleri Listesi

  • Axie Infinity (AXS)
  • Alice (My Neighbor Alice)
  • MANA (Decentraland)
  • The Sandbox (SAND)
  • Alien Worlds (TLM)

 

Total
3
Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
abd çin'in tahtını ele geçirdi

ABD Çin’in Tahtını Ele Geçirdi

Sonraki Haber
cem yılmaz'ın nft'lerine dudak uçuklatan rakam!

Cem Yılmaz’ın NFT’lerine Dudak Uçuklatan Rakam!

İlgili Haberler