Merkez Bankası Yetkilisi, Çin’in Ulusal Kripto Parası (Cryptocurrency) Libra’ya Benzer

chinese-coins-Merkez-Bankasi-Yetkilisi-cin-Ulusal-Kripto-Parasi-Cryptocurrency-Libra-Benzer-blok-zincir-blockchain

Çin’in merkez bankasındaki üst düzey bir yetkili, ülkenin yaklaşmakta olan kripto para (cryptocurrency) biriminin Facebook’un Libra belirteci ile benzerlik göstereceğini onayladı.

Hong Kong Ekonomik Gazetesi‘nin İngilizce internet sitesi, 6 Eylül’de yayınlanan ve Çin devletinin resmi resmi Xinhua Haber Ajansı‘na ait olan Shanghai Securities News‘in önceden kapsama alındığını belirterek haberi yayınladı.

“Yağmurlu bir gün için önceden plan yapmalıyız”

Çin Halk Bankası (PBoC) ‘nin ödeme departmanının müdür yardımcısı Mu Changchun, Çin’in kripto para (cryptocurrency) biriminin, Tencent’in WeChat ve Alibaba destekli Alipay gibi büyük e-ödeme platformlarında destekleneceğini söyledi.

Belirteçler merkez bankası tarafından güvence altına alınacak ve böylece PBoC tarafından yayınlanan kağıtlara kadar güvenli olacak ve iletişim ağları kapalı olsa bile işlemlerin devam edebilmesini sağlamak için internet bağlantısı olmadan kullanılabilir.

Ülkenin kripto para (cryptocurrency) birimini takip etme konusundaki motivasyonlarından bahseden Mu, madalyonun, çok sayıda kripto para (cryptocurrency) birimi uygulaması çekerken, Çin’in döviz egemenliğinin korunmasına yardımcı olacağını savundu:

“Elektronik ödeme yöntemleri bu kadar gelişmişken merkez bankası bugün neden hala bu kadar dijital bir para birimi yapıyor? Parasal egemenliğimizi ve yasal para biriminin durumunu korumaktır. Yağmurlu bir gün için önceden plan yapmamız gerekiyor.”

Mu, yaklaşmakta olan ulusal kripto para (cryptocurrency) biriminin adsız ödemeler için hüküm sunmayı ve kara para aklamayı önlemeyi hedefleyeceğini belirtti. Ödeme odaklı para biriminin Libra ile benzerlik göstermesine rağmen, doğrudan bir kopya olmayacağını açıkça belirtti.

En kısa sürede başlayabilir

Bildirildiği üzere, Çin, 2014’ten bu yana kripto para (cryptocurrency) projesini araştırmakta olup, 2018’de geliştirme çalışmaları bir araya geldi. Geçen ay, PBoC para biriminin sunmaya neredeyse hazır olduğunu açıkladı.

Hong Kong Ekonomik Dergisi’nin belirttiği gibi, para birimi 11 Kasım’ın başlarında başlayabilir – Facebook’un Libra’sından çok daha erken.

Mu daha önce, para biriminin örgütsel yapısının Libra’nınkıne benzer olduğunu ve sosyal medya titan’ın projesinin para biriminin orijinal tasarımını etkilediğini belirtti.

Çinli akademisyenler ayrıca Libra’nın açılmasının yerel düzenleyiciler arasında tartışmalara yol açtığını ve projenin tasarımcılarını, para biriminin gelişimine ve ihraç sürecine daha fazla sivil toplum kuruluşunu dahil etmeleri için motive ettiğini iddia ettiler.

Libra, önemli düzenleyici engellerle karşı karşıya kalsa bile – belki de gelecekteki lansmanını tehlikeye düşüren – Apple’ın ödeme servisindeki yöneticiler, Apple Pay, bu hafta Apple’ın kriptoya geçmenin stratejik bir anlam ifade edebileceğini ve firmanın kripto para (cryptocurrency) biriminin uzun vadeli olduğuna inandığını işaret etti. potansiyel.

Bir Cevap Yazın