Marketcap to Thermocap Ratio

Cem Yilmaz
marketcap to thermocap ratio on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimize kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bir önceki yazımızda Stablecoin Supply Ratio indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise dibi ve tepeyi bulmaya yönelik indikatörlerden olan Marketcap to Thermocap Ratio indikatöründen bahsetmeye çalışacağız. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Marketcap to Thermocap Ratio indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Marketcap yazması ve Marketcap to Thermocap Ratio indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

marketcap to thermocap ratio ekran resmi 2022 03 01 11.25.08

On-chain analizinde dibi ve tepeyi bulmamızda bize yardım eden, yönlendiren indikatörler yer almaktadır. Marketcap to Thermocap Ratio de bunun için kullandığımız bir indikatördür. 

Thermocap kelimesi madencilere ödenen blok ödülleri ve işlem ücretlerinin toplamını temsil etmektedir. Bu oran hesaplanırken zaman içinde artan Bitcoin’in dolaşımdaki arzı da hesaba dahil edilir.

Bu indikatör matematiksel olarak oluşturulurken Marketcap/Thermocap formülünden faydalanılır. Bir başka deyişle Piyasa Değeri/Madencilik Gelirleri diyebiliriz. 

Madencilerin kar elde edebilmeleri için maliyetlerinin yani harcadıkları toplam paranın ağ tarafından sağlanan toplam ödülleri aşmaması gereklidir. Ödüllerin daha fazla olabilmesi lazım ki madencide hem işi devam ettirebilsin hem de kar edebilsin.

Bilindiği üzere madenciler bir blok zincirin en önemli parçalarından biridir. Ağın güvenli ve problemsiz çalışması için madenciler oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bilindiği üzere madencilerin maliyetleri de oldukça çoktur. Enerji, ekran kartı, cihaz gibi maliyetleri vardır. Bu harcamaların karşılığında ise blok ödülleri gibi ödüller elde ederler.

Biz grafiğimize dönecek olursak nasıl yorumlayacağımıza geçebiliriz. Görüldüğü üzere grafiğimizde yukarıda ve aşağıda iki adet taralı alan yer alıyor. Bir adet siyah çizgimiz var bize Bitcoin fiyatını veriyor. Bir de turuncu çizgimiz var bu da bizlere Marketcap to Thermocap Ratio’yu veriyor.

Nasıl kullanacağımızı konuşacak olursak Marketcap to Thermocap çizgisi yukarıda yer alan taralı alan bölgesine girmişse bizler için artık satış baskısının oluşacağını ve satış yapabileceğimiz bir nokta olarak görmemizi sağlamaktadır. 

Yeşil bölge ise bizim için bir alım sinyalidir diyebiliriz. Alış baskısı söz konusudur.

Geçmiş grafikler üzerinden bir değerlendirme yapacak olursak;

marketcap to thermocap ratio ekran resmi 2022 03 01 17.09.20

2016 Ocak ayından 2018’in sonuna kadar olan bir grafik var görüldüğü üzere. Yeşil bölgelerde Bitcoin fiyatının düşük seviyelerde olduğu ve alım yapılması gerektiği söyleniyor indikatöre göre.

2017 Ekim ayında ise görüldüğü üzere Marketcap to Thermocap Ratio indikatörü kırmızı bölgeye girmiş vaziyette ve Bitcoin fiyatı da oldukça yükselmiş durumda. O noktada artık bir satış baskısı oluşmuş vaziyette olduğundan gelen satışlarla birlikte Bitcoin fiyatı düşüşlere başlamıştır.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Marketcap to Thermocap Ratio konusunun da sonuna gelmiş bulunmaktayız. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ponzi dolandırıcılığından suçlu bulunan bitconnect kurucusu firar etti!

Ponzi Dolandırıcılığından Suçlu Bulunan BitConnect Kurucusu Firar Etti!

Sonraki Haber
bitcoin’i yasaklayan madde ab yönetmeliğinden çıkarıldı mı?

Bitcoin’i Yasaklayan Madde AB Yönetmeliğinden Çıkarıldı mı?

İlgili Haberler