Market Value Realized Value Z-Score

Cem Yilmaz
market value realized value z-score on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analiziserimizde ilk indikatörümüz olan 1Y+HODL’dan bahsetmiştik bu yazuda Market Value Realized Value Z-Score indikatöründen bahsedeceğiz. Grafikle örneklendirmeden önce bu grafiğin hakkında şunu söyleyebiliriz. Market Value Realized Value Z-Score indikatörü bize en basit haliyle Bitcoin’in aşırı değerli ya da aşırı değersiz olduğu durumları söylemektedir.

market value realized value z-score ekran resmi 2022 02 08 16.46.50

Grafiğimizi ele alacak olursak mavi çizgi bize piyasa değerini vermektedir. Piyasa değerinin nasıl bulunduğunu da açıklamakta fayda var. Bir kripto paranın dolaşımda var olan arz miktarıyla fiyatının çarpılması o kripto paranın piyasa değerini yani market capini vermektedir. Bir kripto paranın dolaşımdaki arz miktarını CoinMarketCap web sitesinden öğrenebilmekteyiz.

market value realized value z-score ekran resmi 2022 02 08 16.49.13

Bitcoin’in şu anda dolaşan arzını 18.952.062 BTC olarak görmekteyiz. Bitcoin’in fiyatı olan 43.456.52$ ile çarpılması bize Bitcoin’in piyasa değerini vermektedir.

Market Value Realized Value Z-Score grafiğinde yer alan mavi çizgi bize piyasa değerini vermektedir. Turuncu çizgi yani gerçekleşen değer çizgisi piyasa değerine alternatif olarak geliştirilmiş bir veri tipidir. Kısaca bahsedecek olursak turuncu çizgide bir kripto paranın son fiyatıyla çarpılmayıp en son gerçekleşen transferdeki fiyatıyla bir değer oluşturuluyor. Turuncu çizginin, yani realized cap’in önemi tam olarak şurada ortaya çıkmaktadır. Geçmişte Bitcoin veya başka bir kripto para almış ancak hesabına ulaşamayan, ya da alan bir kişinin ölüm durumu söz konusu olup hesabına erişilemeyen gibi durumlar olmaktadır. Bu da aslında dolaşımdaki arzı 18.952.062 BTC olarak gösterse de kayıp,çalıntı olanları ele aldığımızda şu an dolaşımdaki arzın %20’sine ulaşamadığı görülmektedir. 

Kırmızı çizgi ile gösterilen Market Value Realized Value Z-Score ise piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki verilerin uç noktalarını ortaya çıkaran bir standart sapma skorudur. Bu grafik bizim ne gibi bir çıkarım yapmamızı sağlayacak diye düşünürsek grafikte yer alan yeşil kısım Bitcoin’in aşırı değersiz ve kuvvetli bir alım noktası olduğunu ifade etmektedir. Yani yeşil noktalı kısma geldiğinde grafik biz kuvvetli bir Bitcoin alımı gerçekleştirebiliriz. Kırmızı kısım ise Bitcoin’in çok değerli olduğu alandır ve burası bize kuvvetli bir satış noktası olduğunu ifade etmektedir. Bitcoin bu noktaya geldiğinde satış gerçekleştirebiliriz demektir.

Grafiği incelediğinizde uzun vadeli Bitcoin yatırımcısı olarak çok yüksek karlar kazandırdığını görmekteyiz indikatörün. Bir örnekle desteklemek gerekirse 2018 yılındaki yeşil noktaya düştükten sonra Bitcoin’in bir yükseliş gerçekleştirerek ATH yaptığı 69.000 $ seviyelerine geldiğini görmekteyiz. Bu grafik uzun vade Bitcoin yatırımcısı olduğumuzda bizim alış ve satış anlamında işimize yarayacak indikatörlerden bir tanesidir.

Bir önceki indikatörümüzle ilgili yazıyı okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak bir önceki yazımıza erişebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
1y+ hodl wawe on chain analizi

1Y+ HODL Wawe

Sonraki Haber
polygon finansman turunda 450 milyon dolar topladı

Polygon Finansman Turunda 450 Milyon Dolar Topladı

İlgili Haberler