Malta’nın Şirketler Kayıt Defteri Blok Zincir (Blockchain) Tabanlı Sistemde Çalışacak

Malta-sirketler-Kayit-Defteri-Blok-Zincir-Blockchain-Tabanli-Sistemde-calisacak-kripto-para-cryptocurrency

Malta Independent 8 Mayıs’ta bildirilen yerel haber kaynağı Malta’nın Şirketler Sicili‘ne bağlı bir blok zincir (blockchain) sistemle yürütülecek.

Şirketler Sicili, yeni ve mevcut şirketlerle ilgili resmi bilgi ve belgelere sahip bir kamu sicilidir. Ajans, Malta Finansal Hizmetler Kurumu’nun (MFSA) hizmetinden ayrıldı ve geçtiğimiz yılın sonunda ayrı bir varlık olarak kendisini kurdu. Malta Bağımsızına göre, yeni ajans blok zincir (blockchain) temelli bir sistemde yürütülecek.

Bağımsız bir ajansın kurulması, Sicil Dairesinin iç yönetim yapısını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Finansal Hizmetler, Dijital Ekonomi ve İnovasyon Parlamento Sekreteri Silvio Schembri’nin şunları söyledi:

BT‘ye yapılan kapsamlı bir yatırım sayesinde, Şirketler Kayıt Defteri daha verimli olacak ve gereksiz bürokratik prosedürleri azaltacaktır. Şirketler Sicili tarafından gerçekleştirilen tüm süreçleri idare edecek bir sistem tarafından yürütülecektir. Yeni sistem, mevcut sistemle sağlanamayan yeni hizmetlerin sunulmasını mümkün kılacak ve ajansı dünyada ilk kez blok zincir (blockchain) tabanlı bir sistemde çalıştırılacak. ”

Geçtiğimiz Aralık ayında, Malta dahil olmak üzere yedi güney Avrupa Birliği ülkesi, Dağıtılmış Defter Teknolojisinin (DLT) bölgenin kullanımını teşvik eden bir bildiri yayınladı. Yani belge, “eğitim, ulaşım, mobilite, nakliye, Tapu sicili, gümrük, şirket sicili ve sağlık” gibi teknolojilerle geliştirilebilecek hizmetleri belirtir.

Ocak ayının ilerleyen saatlerinde Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yaptığı bir misyon, Malta‘daki blok zincir (blockchain) büyümesinin adanın ekonomisinde kara para aklama ve terör finansmanının önemli riskleri yarattığına karar verdi. IMF, önerileri arasında yetkililerin daha fazla yaptırım uygulamaları ve olası riskler ile yasal ihlalleri anlamalarını netleştirmeleri gerektiğini söyledi.

Daha önce de belirtildiği gibi Malta Başbakanı, DLT‘nin siyasi, sivil ve kurumsal sistem gamını değiştireceğini savundu. “Onlarca yıllık sorunları” çözme potansiyelleri ülkeyi kendisini “ ‘Blockchain Adası’ olarak lanse etmeye zorladı” dedi ve adanın “dünyayı [teknolojiyi] düzenleyen ilk yargı alanı” olduğunu iddia etti.

Bir Cevap Yazın