LiraT (Türk Lirası) TRYT Nedir?

Gülcan Uyanıker
lirat (türk lirası) tryt nedir?
Bitlo

Bitlo tarafından yaratılan LiraT (TRYT), Avalanche blok zinciri üzerinde çalışmaktadır. Fiyatı Türk lirasına endeksli bir stablecoin olan LiraT, fiziki karşılığı bulunan bir kripto para birimidir. Üretilen her LiraT karşılığında şirketin kasasına aynı değerde Türk lirası eklenmektedir. LiraT’ın (TRYT), en önemli amaçlarından biri Türk lirasını herkes için daha erişilebilir kılmak ve Türk lirası ile yapılan işlemleri kolaylaştırmaktır.

LiraT (Türk Lirası ) TRYT Projesi

Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde çalışan LiraT (TRYT) Türk lirası karşılığında üretilen bir kripto para birimidir. Bitloi tarafından, teminatlı stablecoin olarak yaratılmıştır. Yatırımcılara sunulan her TRYT karşılığında şirket kasasına 1’e 1 oranda fiziki Türk lirası bulundurmaktadır. Kısaca, 1 TRYT token 1 Türk lirası karşılığında üretilmektedir. Bu sayede TRYT token, kripto para borsalarındaki ani fiyat dalgalanmalarından etkilenmez. Yatırımcılar TRYT tokenlarını Avalanche blok zinciri ile uyumlu bir kripto para cüzdanında saklayabilmektedirler.   

Maksimum arzı bulunmayan bir kripto para birimi olan LiraT (TRYT), Türk lirası ile olan 1’e 1 dengesini korumak için artırılıp azaltılabilemektedir. TRYT token ile Türk lirası arasındaki arz-talep dengesinin korunması için bir akıllı sözleşme yaratılmıştır. Bu sözleşme sayesinde her TRYT üretiminde şirketin kasasına otomatik olarak Türk lirası eklenirken, şirketin kasasında bulunan Türk lirası miktarı azaldığında yine akıllı sözleşme tarafından TRYT yakımı gerçekleştirilir.

Yüksek düzeyde oynaklığa sahip olan kripto para piyasalarında TRYT token, yatırımcılarını ani fiyat dalgalanmalarına karşı korumaktadır. Blok zincir teknolojisine dayanan bu token dünyanın her yerinde, gün ve zaman fark etmeksizin 7/24 transfer edilebilmektedir. TRYT token sayesinde yatırımcılar Türk lirası işlemlerini hızlı ve daha ucuz bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. 

TRYT Token Nasıl Alınır?

LiraT (TRYT) güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınıp satılır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo.com üzerinden de TRYT/TRY paritesinde Türk lirasıyla işlem yapmak mümkündür. 

TRYT Tokenın Yatırımcıya Sunduğu Avantajları Nelerdir?

TRYT Token’da diğer tüm stablecoinler gibi yatırımcılarına fiyat istikrarı sağlayarak onları ani fiyat dalgalanmalarından korur. Her stablecoinin sunduğu avantajların yanı sıra TRYT yatırımcısına bazı başka avantajlarda sağlamaktadır. 

Şeffaflık:

Stablecoinler yatırımcı kitlesini ani fiyat dalgalanmalarından korumaktadırlar. Yatırımcılar genellikle stablecoini çıkaran şirketin beyanına güvenmek durumunda kalırlar. Kullanıcılarına yüksek oranda şeffaflık sunan Bitlo, hesaplarında bulundurulan teminat Türk lirası miktarını kullanıcılarla güncel olarak paylaşmaktadır. 

Kolay Erişim:

Blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlar sayesinden TRYT token yatırımcıları, dünyanın her yerinde gün ve saat fark etmeksizin Türk lirası işlemi gerçekleştirebilmektedirler. 

Cüzdandan Cüzdana İşlem:

TRYT token, AVAX uyumlu kripto para cüzdanlarında tutabilir ve günün her saati bir cüzdan adresinden diğer cüzdan adresine kolaylıkla gönderebilirler. Eşler arasında ve merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleşen TRYT token işlemleri yapılırken aracı kurumlara gerek duyulmaz. 

Ucuz ve Hızlı Transfer:

LiraT (TRYT), blok zincir tabanlı merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Merkeziyetsiz bir kripto para birimi olduğu için TRYT ile yapılan işlemlerde banka gibi aracılar bulunmaz. Bu da TRYT tokenın fiziksel Türk lirasına kıyasla çok daha kolay, ucuz ve hızlı transfer edilebilmesini sağlar. 

Ticari Faaliyetlerde Ödeme Yapma:

Hızla yaygınlaşan ve kabul görülmeye başlayan kripto para birimleri düzenlemelerin izin verdiği ülkelerde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandı. Kripto para birimleri ile ödeme yapmanın yasal olduğu ülkelerde TRYT token ile de ödeme yapılabilir. Fiyat dalgalanmalarından etkilenmediğinden TRYT token, iyi ve istikrarlı bir ödeme aracıdır. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
hindistan’da kripto göçü yaşanıyor 11 4

Hindistan’da Kripto Göçü Yaşanıyor

Sonraki Haber
i̇slam memiş: bddk kararı sonrası kripto para değerlendirmesi islam memis altin

İslam Memiş: BDDK Kararı Sonrası Kripto Para Değerlendirmesi

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku