Lightning Network Nedir?

Lightning Network, kim geliştiriciler tarafından yeni bir devrim olacağını inanılan yeni bir teknolojidir. Bitcoin Ağustos 2017’de SegWit protokolüne geçmesiyle beraber ağ büyüdü ve daha çok insana hizmet edebileceği bir hale geldi. Şimdi ise yeni bir gelişme olarak Lightning Network gündeme geldi.

CNBC’ye göre, Lightning Network ile işlemler anlık olarak gerçekleşebilecek. Kripto para borsası Gatecoin’in CEO’su Aurelien Menant, Lightning Network’ü çığır açıcı bir inovasyon olarak değerlendiriyor. Akıllı kontrat teknolojisiyle anlık ödemeleri olası kılıyor.

Analistlere göre SegWit protokolünün devreye girmesinin Lightning Network’e geçiş için de önemli bir adım olduğunu söylüyorlar. Brave New Coin CEO’su Fran Strajnar’a göre SegWit sayesinde Lightning çözümleri arayan birçok şirketin ana ağ üzerinde çalışma yapmaya başlayabileceklerini belirtti. Bu nedenle Lightning Network’ün devreye girmesi de hızlandırılabilir.

CNBC’nin belirttiğine göre şirketler ve geliştiriciler Lightning entegrasyonu için uzun zamandır beklemekteydi. SegWit’in kullanıma girmesiyle Lightning Network’ün de çok kısa zamanda kullanıma girebileceği konuşuluyor.

Lightning Network’ün arkasındaki teknoloji sayesinde Bitcoin gönderim işlemlerinde de bir gelişme bekleniyor. Şu anda işlemlerin onaylanabilmesi için bilgisayarların madencilik adı altında yüksek miktarda enerji gerektiren matematiksel işlemler yapmaları gerekiyor. Gereken bu yüksek enerji yüzünden de işlemlerin onaylanma süreleri bazen saatler sürebiliyor. Lightning Network devreye girdiğinde ise, bu işlem çok daha hızlı yapılabilir hale gelecektir. Bu sistemde katılımcılar önce çevrimdışı bir kanalda anlaşma sağalayacak ve daha sonra blockchain güncellenecek. Bu sayede de orta aşama olan madenci tamamen ortadan kalkacak. Ortaya çıkan bu hız sayesinde de Bitcoin’in günlük ticari işlemlerde kullanılabilmesinin önü açılacaktır. Lightning Network sayesinde Bitcoin’in de diğer anlık ödeme sistemleriyle rekabete girebilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın