Kripto Paralarda Yaşanan Düşüşte Kimler Sattı Kimler Satmadı?

Cem Yilmaz
kripto paralarda yaşanan düşüşte kimler sattı kimler satmadı? adsiz tasarim 62
Bitlo

Pazar araştırma şirketi Civic Science tarafından kripto para birimlerindeki son yaşanan büyük düşüşler hakkında önemli bir anket gerçekleştirdi. Yapılan anketin amacı fiyat düşüşlerinde kimin ne kadar satış gerçekleştirdiğini bulabilmek olarak karşımıza çıkmaktadır.

25 ve 26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen anketin en önemli sorularından biri de “Son haftalarda sahip olduğunuz kripto paraları sattınız mı?” oldu. idi. 1233 kişiyle yapılan bu ankette katılımcıların %26’sı “Evet çok satış yaptım”, yüzde 20’si “Evet ama biraz/çok az” yanıtını verdi. Yüzde 54’ü ise hiç satış yapmadığını belirtti.

Anketin bir diğer önemli noktası ise katılımcıları yıllık kazançlarına göre farklılaştırmasıydı. Kripto para gelir gruplarının ne kadar sattığı konusunda da ilginç sonuçlar elde edildi. Buna göre, yılda en az 150.000 dolar kazananlar, en yüksek gelire sahip grup sayıldı, ve bu grup Bitcoin’de yaşanan düşüşlerde en az satış yapan grup oldu. 1018 kişiye sorulan bu soruda en az 150 bin dolar kazananların %70’i hiç satış yapmadığını belirtti. Bu gelir grubunun %11’i “bazıları” ve %19’u kripto para biriminin büyük kısmını veya tamamını satan kişilerdi.

Yıllık geliri 100 bin ile 150 bin dolar arasında olanların yüzde 66’sı hiç satış yapmazken, 50 bin ile 100 bin dolar arasında geliri olanlarda bu oran yüzde 52’ye düştü. 50.000$ ve daha az kazananlarda ise hiç satış yapmayanların oranı %35 oldu. Varlıklarının tamamını veya çoğunu satanların oranı %39’dur. Dolayısıyla geliri yüksek olanlar bu çöküşten neredeyse hiçbir şekilde etkilenmediklerini gösterdiler.

Düşüş olaylarından kötü etkilenenlerin oranının düşük olması dikkat çekti. “Bu düşmelerden siz veya tanıdığınız birileri kötü etkilendi mi?” Soruyu yanıtlayan 4466 kişiden %78’i “Hayır, kesinlikle hayır” yanıtını verdi. “Kötü etkilendim” diyenlerin oranı %7 iken, “Evet, kötü etkilenen arkadaşlarım var” diyenlerin oranı %14 oldu.

Anketin en can alıcı sorusu kripto paralara yatırım yapılıp yapılmayacağı oldu. 2661 kişinin %71’i şimdiye kadar kripto paraya hiç yatırım yapmadığını belirtirken, %20’si yaptığını, %9’u ise yatırım yapmadığını ama düşündüğünü söyledi. Katılımcıların önemli bir kısmı kripto paraya yatırım yapmama nedeni olarak “Yasal olduğunu düşünmüyorum” cevabını verdi. %22’lik bir kısım ise gerekçe olarak fiyatın oynaklığını gösterdi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ripple, piyasaya 1 milyar xrp sürdü! adsiz tasarim 61

Ripple, Piyasaya 1 Milyar XRP Sürdü!

Sonraki Haber
elon musk’ın tweet'iyle dogecoin ve floki inu yükselişe geçti! 31

Elon Musk’ın Tweet’iyle Dogecoin ve Floki Inu Yükselişe Geçti!

İlgili Haberler