Kripto Felaketi Yaşanıyor! Yatırımcılar Servetlerini Kaybediyor

Gülcan Uyanıker
kripto felaketi yaşanıyor! yatırımcılar servetlerini kaybediyor
Bitlo

Son kripto piyasası krizi sadece yatırımcılara değil, aynı zamanda önemli girişimcilere de zarar vererek servetlerinden milyarlarca doları yok etti. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’de bu kaybı yaşayan isimlerden  biri oldu.

Buterin Cuma günü sosyal medyada artık milyarder olmadığını açıkladı. Geçen yılın Kasım ayında 4.800 doların üzerine çıktıktan sonra, dijital para birimi değerinin yüzde 60’ını kaybetti. 

Buterin, en zenginler listesinin başında yer alan Elon Musk ve Jeff Bezos gibi diğer milyarderlerle ilgili bir tweet’e yanıt olarak bunu itiraf etti.

2014 yılında Vitalik ve bir dizi diğer mühendis, özellikle Charles Hoskinson (Cardano’nun yaratıcısı) ve Joseph Lubin, Ethereum platformunu kurdu. Vitalik, Kasım ayında ETH içeriği yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde olan bir dijital cüzdana sahipti.

En Genç Kripto Milyarderi: Buterin

2021’de Ethereum’un fiyatı 3.000 doları aştığında, Buterin en genç kripto milyarderi oldu.

Bununla birlikte, yükseliş eğilimi o zamandan beri tersine döndü ve ETH şu anda piyasada yaşanan gelgitler karşısında zorlanıyor. Buna rağmen, yaklaşık 300 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olmaya devam ediyor.

Diğer Milyarderler de Acı Çekiyor

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, kripto para borsası Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, bu yıl 80 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. CZ, servetinin yüzde 84’ünün buharlaştığını gördü.

Benzer şekilde, Bitcoin dün, 22 Mayıs tarihinde yaklaşık olarak 29.483 dolara kadar düştü.

Dünyanın en büyük kripto para birimlerinden olan, sözde bir stabilcoin olan TerraUSD’nin çarpıcı çöküşü, kripto piyasalarını alt üst etti. Piyasa bu ay, şimdiye kadar değerinin yaklaşık beşte birini kaybetti.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
santiment on chain analizi

Santiment

Sonraki Haber
dünyanın en pahalı nft’sini satan beeple’ın twitter hesabı saldırıya uğradı gg

Dünyanın En Pahalı NFT’sini Satan Beeple’ın Twitter Hesabı Saldırıya Uğradı

İlgili Haberler