Katalonya, Merkezi Yönetilemeyen Bir Kimlik Sistemini Duyurdu

independence-of-catalonia-Katalonya-Merkezi-Yonetilemeyen-Bir-Kimlik-Sistemini-Duyurdu-blok-zincir-blockchain

Katalan hükümeti ademi merkeziyetçi bir kimlik sistemi olan IdentiCAT’i duyurdu. Cumhurbaşkanı Quim Torra ve Dijital Politikalar ve İdare Bakanı Jordi Puigneró projenin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yerel medya kuruluşu VilaWeb’in 7 Eylül’de açıkladığını bildirdi.

Gizlilik koruması

2020 yılına kadar tamamlanması beklenen sistem geliştirme ihalesi kısa bir süre sonra 550.000 € ‘dan başlayacak (yaklaşık 607.000 $). IdentiCAT kullanan vatandaşların, hükümetle hangi verileri paylaşacaklarını seçebileceklerini ve bunun bir kısmını saklamasını ve üçüncü şahıslarla paylaşmasını isteyebilecekleri bildirilecektir.

Sistemin, Katalonya sakinleri ve halen kullanmak isteyen yurtdışında ikamet eden Katalonya halkı için mevcut olacağı bildiriliyor. Torra gelişme hakkında yorum yaptı:

“Şimdi dijital devrime öncülük etme zamanı. Sosyal yeniliklere ve yeniliklere özen gösteren girişimci bir toplumdan söz ediyoruz. Bu hükümetin amacı, insanları politikalarının merkezine, aynı zamanda dijital olanlarına da yerleştirmektir.”

Vatandaşları güçlendirmenin bir yolu olarak ademi merkeziyetçilik

Ayrıca, Katalonya’nın dijital vatandaşlık ve blok zinciri (blockchain) teknolojisi kavramına güçlü bir şekilde önem verdiğini ve ademi merkeziyetçi bir dijital kimliği uygulayan ilk ülke olmayı hedeflediğini vurguladı. Bu arada Sierra Leone, 2019’un sonuna kadar blok zinciri (blockchain) etkin bir ulusal kimlik sistemini tamamen benimsemeyi planlıyor.

Puigneró ayrıca proje ve öngördüğü imalar hakkında yorumda bulundu:

“Bazıları projeyi sorgulamak isteyecek çünkü insanları güçlendirmekten korkuyor olabilirler, hadi ilerleyen bir ülke olalım. Çünkü onlar insanları güçlendirdiğimizde durdurulamaz bir ülke olduğumuzu biliyorlar. […] İstediğimiz cumhuriyet, vatandaşları güçlendiren bir yapı, onları kontrol eden, baskı yapan veya dijital eşya olarak gören değil.”

Son olarak, sistemin vatandaşları tanımlamak için kullanılmayacağını açıkladı. Bunun yerine, dijital hizmetlere erişmenin, ekonomiyi geliştirmenin ve vatandaşları güçlendirmenin daha özel bir yolu olacağını açıkladı.

Ağustos ayının sonunda bildirildiği gibi, bir kalkınma bankası, bir sivil toplum kuruluşu ve bir teknoloji şirketi arasında yeni bir ortaklık, Buenos Aires’te finansal katılımı artırmak için blok zinciri (blockchain) tabanlı bir kimlik sisteminin oluşturulmasını izliyor.

Bir Cevap Yazın