Justin Trudeau: “Kriptoyu Desteklemek Sorumsuz Bir Liderlik Göstergesidir”

Özlem Özbek
justin trudeau:
Bitlo

Kanada Başbakanı Trudeau, Pierre Poilievre’nin Bitcoin’e verdiği destek ve enflasyon hakkındaki yorumlarını sorumsuz liderlik olarak değerlendiriyor.

Justin Trudeau, Muhalefet Partisi’nin yeni liderin seçilen Pierre Poilievre’yi kripto yanlısı görüşleri sebebiyle yanına çağırdı. Kanada’da modern ve genç olarak değerlendirilen Başbakan Trudeau, kendi partilerinin muhalefet üyeleriyle çalışmaya devam edeceklerini fakat zaman zaman dile getirdikleri “şüpheli, pervasız ekonomik fikirleri” eleştirmekten çekinmeyeceğinin de altını çizdi.

justin trudeau:

Pierre Poilievre, Kanada Merkez Bankası’nın enflasyon karşısında sergilediği tutumu eleştirmiş ve “Enflasyondan uzaklaşmak isiyorsanız Bitcoin almalısınız” demişti. Başkan Trudeau, bu söylemlere ithafen dün gece saatlerinde attığı tweet’lerde şunları söyledi:

“İnsanlara enflasyonu engellemek için kripto para almalarını söylemek ve hayat kurtaran aşılara karşı durmak sorumlu liderlik değildir. İnsanların ailelerine yardım eden pandemi desteklerine karşı çıkmak da sorumlu liderlik değildir”

Trudeau konuşmasında Pierre Poilievre’den özel olarak bahsetmese de, Poilievre’nin bazı düşüncelerini sorumsuz liderlik olarak değerlendirdi. Geçtiğimiz kış aylarında Poilievre, kripto para birimlerine destek verdiğini bir kez daha belirterek, Kanadalılara Bitcoin’e yatırım yapmaları konusunda destekledi. Hatta o dönemlerde, Kanada’yı “dünyanın blok zinciri başkenti” yapacağını ve başbakan seçilmesi halinde Kanada CBDC projesini başlatacağını söylemişti. Hatta “Merkez Bankası başkanını da kovacağım” şeklinde bir söylemde de bulunmuştu.

Bitcoinleri toplayamadı

Geçmiş yıllardan hatırlatma yapmak gerekirse Kanada Hükumeti, pandemi döneminde ABD sınırını geçen sürücüler için aşı zorunluluğu getirmişti. Ancak Poilievre’nin aşı karşıtı tutumuna istinaden pek çok tır şoförü kurallara uymak istemediğini belirterek kontak kapatmıştı. Bu durum ABD-Kanada ticaretinde darbe vuracak nitelikteydi. Pandemi sürecinde dünyanın pek çok yerinden gelen maddi desteklere hükumet el koymuştu. Hatta toplanan Bitcoin’ler ele geçirilmeye çalışılmış ancak başarılı olunmamıştır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
northzone’dan, kripto kapsamlı 1 milyar euroluk fon! 13

Northzone’dan, Kripto Kapsamlı 1 Milyar Euroluk Fon!

Sonraki Haber
istanbul blockchain week ne zaman

Web3’ün devleri İstanbul Blockchain Week’te buluşuyor

İlgili Haberler