İsveç Merkez Bankası Yetkilisi, CBDC’ler Hakkında Konuştu

Özlem Özbek
i̇sveç merkez bankası yetkilisi, cbdc'ler hakkında konuştu 13 8
Bitlo

İsveç Merkez Bankası Sveriges Riksbank’ın Başkan Yardımcısı Cecilia Skingsley’e göre CBDC’ler sorunlara çözüm bulabilecek güçte değil. 

Kripto paraların popülerliğinin artmasıyla beraber CBDC’ler, ülkelerin odak noktası olmaya başladı.  Stablecoin’ler karşısında güçlü bir alternatif olan Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler), pek çok soruna çözüm bulabilecek yenilikçi bir teknoloji olarak görülüyor. Ancak Başkan Yardımcısı Cecilia Skingsley, bunun aksini düşünüyor.

Sınır ötesi ödemelerde çözüm değil

Küresel anlamda en aktif kullanılan ve deniz aşırı ticarette para transferi hizmeti sunan SWIFT, hala aktif olarak kullanılıyor olsa da eski ve verimsiz olarak görülüyor. İşlemlerin yavaşlığı, yüksek ücretler alınması ve daha fazlası, SWIFT’in verimliliğini oldukça düşürmektedir. SWIFT’in en önemli rakiplerinden biri CBDC’ler olarak görülüyor. Ülkelerin kendi merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen kripto paralar, stablecoin’lere ve doğal olarak da SWIFT’e de rakip olarak görülüyor.

Fakat İsveç Merkez Bankası Sveriges Riksbank’ın Başkan Yardımcısı Cecilia Skingsley, ülkeler arasında yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle CBDC’lerin bir çözüm olarak kullanılamayacağını düşünüyor.

“Farklı birlikte çalışabilirlik seviyeleri hakkında düşünmek zorundayız. Bunun bir parçası olmak isteyen herkes için yönetişim, denetim ve benzeri konularda anlaşmak çok zor olacak”

CBDC’ler için, sınır ötesi ödemelerin düzenlenmesinden, finansal katılımın iyileştirilmesine kadar önemli beklentiler bulunuyor. Uzmanların düşüncelerine göre ise CBDC’ler özel bankaların her geçen gün daha da hakim olduğu bir dijital ödeme dünyasına rekabet getirecek.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
three arrows capital davasında tasfiye kararı verildi 10 1

Three Arrows Capital Davasında Tasfiye Kararı Verildi

Sonraki Haber
microstrategy, 10 milyon dolarlık bitcoin daha aldı 15 1

MicroStrategy, 10 Milyon Dolarlık Bitcoin Daha Aldı

İlgili Haberler