İspanyol sahil kenti Valencia, Blok Zincir Teknolojisi ile Akıllı Bağlantı Noktası Kuruyor

İspanya’nın Valencia kenti, Hollanda’nın Rotterdam limanında 03 Ekim Çarşamba günü Akıllı Liman ve Tedarik Zinciri Teknolojileri konferansı sırasında yaptığı bir açıklamaya göre blok zincir teknolojisine dayalı akıllı bir liman planlıyor.

Valencia Limanı’ndaki yeni teknolojilerin başında yer alan Jose Garcia de la Guía, teknolojiyi kullanmanın yararlarına dikkat çekti ve Valencia’nın gelecekte teknolojiyi uygulayacak birçok limandan biri olduğunu belirtti:

“Valencia’dan başlayarak, lojistik zincirinin şeffaflığından, uçtan uca, limanın daha ileri gitmesini sağlamak için stratejik bir seçenek olarak blok zincir kullanmayı teklif ediyoruz. Bu, bulut teknolojilerini sadece Liman Topluluğu Sistemlerinden ortaklarımızla değil, diğerleriyle de birlikte kullanmayı planladığımız anlamına geliyor. ”
Valencia Limanı Yeni Teknolojiler Sorumlusu Jose Garcia de la Guía

Akıllı limanı, “zincirsiz bir liman” olarak tanımlayarak, zincirin, tedarik zinciri takibinde kağıt belgelere olan ihtiyacı ortadan kaldıran, verimliliği büyük ölçüde artıran, geliştirme sürelerini ve bakım maliyetlerini azaltan bir araç olarak nitelendirdi. Liman temsilcisi ayrıca altyapı ve kaynakları optimize etme hedefini de duyurdu.

Valencia, Akdeniz’in en büyük ikinci limanıdır – en büyük liman olan Algeciras, kısa bir süre önce blok zincir teknolojisinin potansiyel uygulamasının tartışıldığı bir IT sempozyumu düzenledi.

Nakliye sektörü önümüzdeki aylarda ve yıllarda blok zincir teknolojisini benimsemeye kararlı görünüyor. CCN geçtiğimiz günlerde, İngiltere’deki en büyük liman işletmecisinin, nakliye lojistiği sektöründe önemli bir problem olan birlikte çalışabilirliği oluşturmak için blok zincir çözümlerini araştırdığını bildirdi. Verileri manuel olarak tekrar girme ihtiyacını ortadan kaldırarak, önerilen çözümün Birleşik Krallık operatörü tarafından idare edilen 21 bağlantı noktası ağı boyunca verimliliği arttırdığı tahmin edilmektedir.

Bu arada Avrupa’nın en büyük nakliye limanı, sahada en yeni çözümleri geliştirmek için bir blok zincir laboratuvarı kurdu. Rotterdam limanı artık diğer blok zincir çözümleri arasında birlikte çalışabilir bir gerçek zamanlı gönderim verisi sağlamayı amaçlayan BlockLab’ı da barındırıyor.

Asya’nın en büyük denizcilik şirketi Asya’da IBM’le ticaret yapmak ve bunları bir blok zincirde güvenli bir şekilde saklamak için çok önemli olan belgeleri dijitalleştirdi. Söz konusu belgelerin (Block of Lading veya blockchain’de e-BL), mal sahipliğini, nakliyeyi ve taşınma sözleşmesini diğer ticaret finansmanı fonksiyonlarına da kanıtlayan birtakım işlevleri vardır. CCN’nin yakın zamandaki haberine göre, WEF, taşıt zincirinin nakliye endüstrisi gibi sektörlerde benimsenerek ticaret gelirinde 1.1 trilyon dolarlık bir tasarruf oluşturabileceğini tahmin ediyor.

Bir Cevap Yazın