İslam Memiş: BDDK Kararı Sonrası Kripto Para Değerlendirmesi

İpek Kulaksız
i̇slam memiş: bddk kararı sonrası kripto para değerlendirmesi islam memis altin
Bitlo

İslam Memiş, geçtiğimiz hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan kararın ardından değişen kripto piyasa değerlerini yorumladı. 

Gözde Kılıç’ın Paranfil.com’un Youtube kanalı üzerinden gerçekleştirdiği programa konuk olan İslam Memiş, BDDK kararının ardından kripto para değerlendirmesi yaptı.

Bu süreç kripto paralarda alım fırsatı olarak değerlendirilir mi?

Kripto para piyasasında iki tür yatırımcı bulunuyor. Bunlardan ilki, ‘bu işi anlamış uzun vadeli yatırımcılar’, ikincisi ise, ‘bu işi çözememiş ve bu piyasayı sadece kumar olarak gören, kendi bildiği doğrultusunda kaldıraçlı işlem yaparak, ciddi riskler alarak bu piyasada yer alan gruplar’. İki grubu da birbirinden ayırt etmek gerekir. Şu anda Bitcoin 20,870 seviyesinde ilerliyor. Kripto para piyasası da aynı altın, gümüş gibi baskılanmaya devam ediyor. Bu baskılanma son bir ayda daha şiddetli olmaya başladı.

60 bin dolarlık dönemler referans alındığında, şu anda %80’lik bir değer kaybı var. Ancak merkez bankalarının şu anda enflasyonla mücadele noktasında bir yol haritası var. Kripto para piyasasını da bu doğrultuda baskılamaya devam ediyorlar. Ancak rakamsal değerlere bakıldığında, panikle satış yapmayan yatırımcı sayısı çok. Sabırlı hareket etmeleri olumlu bir durum. Kripto para para piyasasında yıl içerisinde yukarı yönlü atakların geleceği çok güçlü gözüküyor. Bunun sebepleri arasında ‘yeni çağ bankacılık sistemlerinin’ benimsenmeye çalışılması geliyor.

Dünyada dijital ortamda, bilindiği üzere yeni çağ bir bankacılık sisteminin ön planda olduğunu söylemek mümkündür. Artık bankalar bile çalışan sayısını azaltarak cep telefonlarla veya yüz tanıma sistemlerini kullanarak bankaya gitmeden tüm işlemleri halletmeye yardımcı oluyor. Yeni bankacılık sistemlerinde kripto paralara ve özellikle Bitcoin’e yer verileceği düşünülüyor. Her ne kadar bu durum ulus devletleri için risk olarak görülüyor olsa da, en azından bir sistem inşa edilerek dijital bankacılık ve kripto parayla ilgili sistem bankasının gelmesi çok güçlü gözüküyor. Bu bankacılık sistemi üzerinden tüm dünyada işlemlerin kabul görmesi mümkün.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
lirat (türk lirası) tryt nedir?

LiraT (Türk Lirası) TRYT Nedir?

Sonraki Haber
bowman fed eşbaşkan

ABD Merkez Bankası Üyesi Bowman, “Temmuz Faiz Artışının 75 Baz Puan Olabilir”

İlgili Haberler