İran, CBDC Pilot Uygulamasını Başlattığını Duyurdu!

Özlem Özbek
i̇ran, cbdc pilot uygulamasını başlattığını duyurdu! iran cbdc pilot uygulamasini baslattigini duyurdu
Bitlo

İran Merkez Bankası (CBI), CBDC pilot uygulamasını başlatacağını duyurdu.

CBI, merkez bankası para birimi pilot uygulamasını Perşembe günü başlatacağını duyurdu. Kripto paraların gelişmesiyle bazı ülkeler mevcut kripto para birimlerini kabul ediyorken, bazıları ise kendi dijital para birimini çıkarıyor. Konuyla ilgili ilk gündeme gelen El Salvador’un ardından, şimdi ise İran gündeme geldi. İran merkez bankası kendi dijital para birimini çıkaracağını duyurdu.

İran, dijital Riyal için ilk adımı attı

i̇ran, cbdc pilot uygulamasını başlattığını duyurdu! iran cbdc pilot uygulamasini baslattigini duyurdu1

Uluslararası ödemeler gibi sağlayacağı potansiyel ekonomik faydalardan söz eden İran, kendi dijital para birimi için pilot uygulamasını başlattı. İran’ın bu noktadaki temel amacı, banknotları programlanabilir varlıklara dönüştürmektir. İran, geçtiğimiz aylarda dijital para birimi hakkında hedeflerini içeren bir taslak yayınlamıştı. Bu taslak kapsamında hedefler, boyutlar, tehditler ve geliştirme servislerine yönelik bilgiler yer alıyordu.

İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası haber servisinin yayınladığı bilgilere göre CBI Başkanı Ali Salehabadi, CBDC için ülkenin artık gerekli altyapıya sahip olduğunu belirtti. İran, kripto varlıkları ABD yaptırımları karşısında kullanabileceğini düşünüyor. İran’ın dijital para biriminin Bitcoin ile rekabet edebileceği belirtilirken, konuyla ilgili daha fazla detay bulunmuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ab uyardı!

AB Uyardı! “Mali Kriz Çok Yakın”

Sonraki Haber
stepn ve gigaspace ortak metaverse şehri kuruyor stepn ve gigaspace ortak metaverse sehri kuruyor

STEPN ve GigaSpace Ortak Metaverse Şehri Kuruyor

İlgili Haberler