Investor Capitalization

Cem Yilmaz
investor capitalization on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün Investor Capitalization indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda Realized Profits-to-Value Ratio indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise Investor Capitalization indikatörünü konuşacağız.

Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Investor Capitalization indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Investor yazması ve Investor Capitalization indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 19.23.51

Öncelikle indikatörümüzün formülünden başlayacak olursak;

Realized Cap – Thermocap = Inverstor Capitalization. Realize edilen değer – Madencilik gelirleri de diyebiliriz. Bu indikatörde amaç madenci gelirlerini çıkararak yatırımcı sermayelerine ilişkin bir tabloya ulaşmaktır. 

Bu indikatörümüz özelinde güzel bir nokta ise ayı sezonlarındaki yani düşüş zamanlarındaki dip noktayı bulmamızda bizlere fayda sağlamaktadır.

Bunlar için neler yapmamız gerekiyor haydi bakalım.

Öncelikle şu an ki grafiğimizi inceleyerek herhangi bir noktanın dip olduğuna dair bir fikir elde edemeyebiliriz. O halde grafiğimize eklememiz gereken bazı şeyler var onlardan başlayabiliriz.

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 19.43.07

İlk önce buraya bir gelmeniz gerekmektedir. Compare seçeneğine tıklamamız gerekiyor.

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 19.44.09

Tıkladığımızda bizi böyle bir grafik karşılıyor ve sağ üst köşede bulunan +Add simgesine basmamız ve metric seçeneğini seçerek ekleme yapmamız gerekmektedir.

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 19.46.07

Metric seçeneğine tıkladıktan sonra metrics kısmına Market Cap eklememiz gerekmektedir.

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 19.47.18

Bu kısımların önemli olduğunu düşünüyorum sizde bu ekrana ulaşmak isterseniz yukarıda yazan ayarlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Y Axis kısmını Y2’den Y1’e aldık, Scale kısmında Linear değil Log’u seçtik ve grafiğimiz güncel haline gelmiştir.

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 19.57.53

Grafiğimizin son haline baktığımızda Investor Capitalization çizgisinin çok iyi derecede çalıştığını görmekteyiz. Dönem dönem çizginin altına girdiği yerler olsa da çok iyi bir destek görevi olarak çalışmıştır. 

Geçmişten desteğin aşağısına düşmüş halini bir inceleyebiliriz.

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 20.00.05

Görüldüğü üzere destek olarak görev alan Investor Capitalization’u kırmış ve aşağı yönlü gitmiş olsa da oradaki noktalardan sonra iyi bir yükseliş geldiği görülmektedir.

Burada kırmızı noktaya geldiği ve hatta geçtiği için alım yapılabilirdi desek yanlış olmayacaktır. Kademeli alımlarda her zaman fayda vardır. Çizgiye ilk temas ettiğinde alım yapılmış olsaydı aşağısında bir alım daha yaparak ortalama düşürmeye çalışabilirdik. Desteğe hiç gelmediğini varsayarsak ne yapacağızın cevabı da kademeli alım yapmaktır. Tek bir noktadan tüm parayla girilmemelidir pozisyona.

Güncel durumu ele alacak olursak;

investor capitalization ekran resmi 2022 03 18 20.04.56

Dip diye çalışan indikatörümüzle aramızda bir mesafe olduğu söz konusu.Dikkatli olmakta fayda olacaktır. Kademeli alım yapılması zarar durumunda biraz olsun koruyacaktır.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Investor Capitalization indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rus borsası sonunda açılıyor! jeopolitik riskler azalıyor mu?

Rusya, Kripto Düzenlemesinde Yeni Adım Attı, Yasak mı Geliyor?

Sonraki Haber
twitter rapor yayımladı! kripto ile i̇lgili gönderilerin sayısı %242 arttı!

Twitter Rapor Yayımladı! Kripto ile İlgili Gönderilerin Sayısı %242 Arttı!

İlgili Haberler