Instagram Ünlüleri 2,5 Milyon Dolarlık Bitcoin Dolandırıcılığı Çalıştırmakla Suçlandı

Popüler bir Instagram kişiliği, takipçilerini kendisine Bitcoin olarak milyonlar göndermek için kandırmakla suçlanıyor.

Kısaca

  • Instagram influencer’ı Jay Mazini, kendisine 2,5 milyon dolar değerinde Bitcoin getiren dolandırıcılık planını yürüttüğü için kablo dolandırıcılığıyla suçlandı.
  • İddiaya göre kurbanları kendisine asla gelmeyen nakit karşılığında kripto para göndermeye teşvik etti.

Jay Mazini olarak da bilinen Instagram influencer’ı Jegara Igbara, federal araştırmacılar tarafından takipçilerini Bitcoin’deki milyonlarca dolardan dolandırmakla suçlanıyor .

FBI Sorumlu Müdür Yardımcısı William F. Sweeney, Jr.’a göre FBI, Igbara’nın sosyal medya profilini, takipçilerini Bitcoin’lerini “çekici ama şişirilmiş değerlerle” satmaya ikna etmek için kullandığını iddia ediyor. 

Ancak müfettişler, sanığın eylemlerinde hayırsever bir şey olmadığını iddia ediyor.

Sahte ekran görüntüleri

Igbara, rastgele insanlara büyük miktarlarda nakit dağıttığı videolar yayınlayarak yaklaşık bir milyon Instagram takipçisi elde etti. Bu yıl Ocak civarında bir yerde, takipçilerinden “piyasa değerinin% 3,5 ila% 5 üzerinde” Bitcoin satın almayı teklif etmeye başladı.

İnsanlar Igbara’ya ulaştığında, onlara sözde banka havalesi onaylarının ekran görüntülerini sağladı.

Kurbanlar daha sonra ona üzerinde anlaşılan miktarlarda Bitcoin gönderdiler, ancak müfettişler vaat edilen paranın asla gelmediğini söyleyerek yetkililerin ekran görüntülerinin sahte olduğu sonucuna varmasına neden oldu.

Mahkeme belgelerine göre , takipçilerden birinin BTC’de 750.000 dolar kadar Igbara gönderdiği iddia edildi.

Instagram hesabı silinen Igbara, şu anda New Jersey’de eyalet suçlamalarıyla tutuluyor ve daha sonraki bir tarihte New York’taki federal mahkemede görünecek. Suçlu bulunduğu takdirde 20 yıla kadar parmaklıklar ardında yaşıyor.

Bir Cevap Yazın