IMF’den Kritik Uyarı!

İlker Devrim
imf'den stablecoin uyarısı
Bitlo

Uluslararası Para Fonu, yatırımcıların stablecoin’lerin nasıl desteklendiğini bilmelerini sağlayan düzenlemeleri savunuyor. Uluslararası Para Fonu’nu (IMF), istikrarlı paraların artan etkisine karşı temkinli kurumlar listesinde yerini aldı.

2021 Küresel Finansal İstikrar Raporunda IMF, kripto paraların henüz uluslararası sistem için sistemik bir tehdit oluşturmadığını söylese de, “küresel etkiler ve çoğu yargı alanındaki yetersiz operasyonel ve düzenleyici çerçeveler göz önüne alındığında risklerin yakından izlenmesi gerektiğini” de söylüyor. 

IMF Küresel İstikarın Korunmasında Önemli Role Sahip

IMF, küresel ticareti, yoksulluğu azaltmayı ve istikrarlı para politikalarını destekleyen 190 üye devletten oluşan hükümetler arası bir organdır. Üyelerinin aidatlarını, şartlarını kabul eden diğer üyelere kredi sağlamak için kullanır. Nisan 2021 bilgi formuna göre, bu tür krediler için yaklaşık 1 trilyon dolar, toplam kripto para birimi piyasa değerinin yarısından biraz azı var.

Rapor, tipik olarak 1:1 ABD dolarına veya başka bir fiat para birimine sabitlenen stabilcoinlerin, yetki alanından yargı alanına farklı şekilde düzenlenmeleri ve piyasa değerinden geçmeyi başardıkları düşünüldüğünde, nasıl bir risk teşkil ettiğini ayrıntılı olarak açıklayan çok fazla alan harcıyor. 

Gerçekten de, önde gelen stablecoin Tether, stablecoin’in nasıl kullanılabileceğine dair cüretkarlığı nedeniyle birçokları tarafından eleştirildi. Dolaşımdaki her USDT’nin bankadaki bir dolar tarafından desteklendiği konusunda yıllarca ısrar ettikten sonra, şirket bu iddiadan yavaş yavaş vazgeçti. Cayman Adaları denetçisinin hazırladığı “güvence raporu”, Tether’in rezervlerinin yaklaşık yarısının aslında ticari kağıt – bir tür borç – ve mevduat sertifikaları olduğunu buldu.

Jerome Powell: Stablecoinler Para Piyasaları ile Birlikte Düzenlenmeli

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Kongre’den önce ticari kağıtların, genellikle derin mali kriz derinleşene kadar likit olduğunu ifade etti. Powell, stabilcoinlerin para piyasaları ile aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğine inanıyor ve IMF de bu değerlendirmeyi destekliyor. 

IMF Para ve Sermaye Piyasaları Direktörü Tobias Adrian, Yahoo Finance Live hakkındaki raporu tartışırken, “Stablecoin’lerin piyasa değerine baktığınızda, en büyük offshore para piyasası fonlarından bazılarıyla birlikte bir büyüklük sırasına sahipler.” diye konuştu.

Bununla ilgili ne yapılacağına gelince, IMF bir yasak ya da kısıtlama önermiyor. Düzenleyicileri, stabilcoinlere daha yakından bakmaya ve yatırımcıların istikrar iddialarını ne tür rezervlerin desteklediğini bilmeleri için düzenleme getirmeye çağırıyor.

IMF’nin Çözüm Önerisini Desteklemeyenler de Var

Ancak herkes IMF’nin teşhisine katılmıyor. Yale Finansal İstikrar Programı’nda araştırma görevlisi olan Steven Kelly, “istikrarsızlık endişelerinin ticari kağıt vb. holdinglerin ötesine geçtiğini” ifade eden bir tweet paylaştı.

Ortak çözüm, onları kısa vadeli Hazine varlıklarına veya hatta nakit paraya yerleştirmek olsa da, her ikisinin de kendi sınırlamaları bulunuyor.

Kelly’nin diğer tweeti, “Hazinelere geçiş yapan stabilcoinler, bankacılık sisteminin bir kısmını, şüpheli altyapı ve risk yönetimi, sınırlı Sokak ilişkileri ve kriptodaki olaylara maruz kalan stabilcoinlerin kaderine de bağlayabilir.” şeklindeydi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
binance'ten çin'e tepki: çin yuanı otc'den kaldırılıyor

Binance’ten Çin’e Tepki: Çin Yuanı OTC’den Kaldırılıyor

Sonraki Haber
rusya tarafını belli etmiyor

Rusya Tarafını Belli Etmiyor

İlgili Haberler