İlk Spot Bitcoin ETF, Temmuz Ayında Avrupa Piyasasına Giriyor

İpek Kulaksız
i̇lk spot bitcoin etf, temmuz ayında avrupa piyasasına giriyor 30 2
Bitlo

Jacobi Asset Management, Temmuz ayında Avrupa spot bitcoin ETF’sini başlatacağını bildirdi. İlk spot Bitcoin ETF, Jacobi Asset Management’tan Amsterdam’ın Euronext borsasında olacak.

Yakında borsada işlem görmeye başlayacak olan fon, Jacobi Bitcoin ETF olarak adlandırılacak ve Euronext Amerstdam listesinde yerini alacak. Avrupa’da kurumsal veya bireysel yatırımcılar, BCOIN bileti altında yıllık %1,5 yönetim ücreti karşılığında ETF aracılığıyla Bitcoin (BTC)’ye yatırım yapabilecekler.

Spot Bitcoin ETF başlıyor

i̇lk spot bitcoin etf, temmuz ayında avrupa piyasasına giriyor 31 2

2021 yılında kurulan Jacobi Asset Management, eski bir Goldman Sachs yatırım bankacısı olan CEO Jamie Khurshid tarafından yönetildi. Şirketin dijital varlık düzeyine bakıldığında ‘çeşitli bir blok zinciri, teknoloji, yatırım ve düzenleyici uzman ekibinden” oluştuğunu görmek mümkündür.

Khurshid, ETF’nin “yatırımcıların iyi kurulmuş ve güvenilir bir yatırım yapısı aracılığıyla bu heyecan verici varlık sınıfının altında yatan performansa erişmelerini sağlayacak” yorumunu yaptı. Jacobi, “dijital varlık yatırımlarını kurumsal ve profesyonel yatırımcılar için daha basit ve daha tanıdık hale getirmeyi” amaçlıyor. Jacobi’ye göre, Fidelity Digital Assets ve Flow Traders’ın fonun “bütünleyici bir parçası” olduğun da altını çiziyor.

Bitcoin’e erişim artabilir

i̇lk spot bitcoin etf, temmuz ayında avrupa piyasasına giriyor 33

Flow Traders’ta Kurumsal Dijital Varlık Tüccarı olan Edd Carlton, spot Bitcoin ETF’nin listelenmesinin “kurumsal yatırımcılardan gelen artan taleple uyumlu” olduğunu belirtti. ABD’de de uzun zamandır spot Bitcoin ETF başvuruları yapılıyor. Fakat şu ana kadar piyasaya sürülecek olan tek spot ETF’ler, ABD merkezli ETF’lerin çok daha küçük olan KanadaBrezilya ve Jersey’de var. Daha küçük pazarlarda anlık gerçekleşen EFT’ler üzerine kurulan Jacobi Bitcoin ETF, dünyanın en büyük spot BitcoinETF’si olma yolunda ilerliyor. 

Genel olarak bakıldığında ise, Avrupalı yatırımcılarla aynı türden ETF’lere sahip değillerdir. Yalnızca “Avrupa’daki perakende yatırımcıların yüzde 15 ila 20’si, ABD’deki muadillerinin yaklaşık yüzde 40’ına göre ETF kullanıyor.” Sonuç olarak bakmak gerekirse Avrupa Komisyonu’nun bunların her birini birleştirilmiş bir bant üzerinden çıkarmayı düşünmesiyle beraber, Avrupa’da ETF’lerin ticaret hacmi de daha küçüktür. 

Ek olarak, Avrupa’da spot bir Bitcoin ETF’ye izin verme hamlesi, muhtemel olarak emeklilik fonları, yatırım fonları ve sigorta şirketleri gibi kurumlara şu anda mevcut olmayan Bitcoin’e bir gidiş yolu açacaktır. Geleneksel yöntemler arasında Bitcoin için alternatif bir seçenek olmaması, bir spot Bitcoin ETF’nin Avrupa’da son derece popüler olması mümkündür. 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
sec’den grayscale’in etf başvurusuna red! 3 3

SEC’den Grayscale’in ETF Başvurusuna Red!

Sonraki Haber
altına endeksli coinler hangileri? altın kriptosu nasıl alınır?

Altına Endeksli Coinler Hangileri? Altın Kriptosu Nasıl Alınır?

İlgili Haberler