IDO Nedir?

Gülcan Uyanıker
ido nedir?
Bitlo

İngilizce Initial DEX Offering’in baş harflerinden oluşan IDO, ilk DEX (Decentralized Exchange) arzı anlamına gelmektedir. Yeni oluşturulan bir kripto para projesi için toplanan fonların merkeziyetsiz alım satım platformları aracılığı ile yapılmasını ifade eden IDO, start-upların sermaye kazanabilmesi için oldukça çekici bir seçenektir. 

Initial DEX Offering (IDO) Nedir?

Proje üreticileri tarafından yapılan IDO’lar yeni bir kripto para projesine fon oluşturmak amacı ile merkeziyetsiz

 para alım satım platformlarının kullanılmasını ifade eder. IDO’da yer almak için özel bir izne gerek duyulmazken tüm kullanıcılar IDO’ya katılabilmektedir. Bir projenin IDO sırasındaki değeri ise proje geliştiricileri tarafından belirlenmektedir.

Merkeziyetsiz borsa teklifi olarak bilinen IDO, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan merkeziyetsiz bir borsada (DEX) token çıkarma yöntemidir. Klasik kripto paralarda merkeziyetsiz finansa katılım için birçok ara bağlantı kullanılırken, IDO çok daha fazla insanın katılımına izin vermektedir. 

IDO Nasıl Çalışır?

IDO, token satışını gerçekleştirmek için DEX kullanmaktadır. Kripto projesi ilk olarak tokenları DEX’e sunar. Ardından kullanıcılar platform üzerinden fonlarını yatırır. Son olarak ise DEX dağıtım ve transferi tamamlar. Bu adımlar otomatik bir şekilde blok zincir üzerindeki akıllı sözleşmeler ile gerçekleştirilir. 

IDO’nun Avantajları Nelerdir?

IDO’lar token arzlarını yatırımcılar için daha adil ve güvenli hale getiren bazı avantajlara sahiptir:

 • DEX’lerde kullanıcı fonu bulunmamaktadır. Bundan dolayı güvenlik ihlallerine açık değildirler. Yatırımcılar cüzdanları aracılığı ile tokenlara erişim sağlayabilirler.
 • IDO’lar tamamen izinlidir, DEX’lerde token listelenirken çok az ücret ödenir veya hiç ödenmez.
 • IDO’lar satış sonrası likit bir piyasa oluşturmak için toplanan fonların bir kısmını likidite havuzlarında kilitler ve satış sonrası anında likidite sağlar. Bu yöntem slipajı ve oynaklığı azaltmaya destek olur.
 • Satışa katılım sağlamak için yalnızca bir cüzdana ve fona ihtiyaç duyulmaktadır. 

IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?

 • KYC veya AML yoktur. 
 • Bir projenin tokenlarını IDO ile dağıtması büyük ve düzenlemeye tabi bir borsa ile IEO yapmasından çok daha kolaydır. Yani projeler daha az derinlemesine incelenebilmektedir.
 • Pump ve Dump IDO ile çıkan projeler için oldukça yaygın sorunlardan bir diğeridir. 

IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki Farklar

IDO, IEO ve ICO’lar arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır:

 • IDO’larda projenin güvenlik incelemesini DEX yaparken IEO’da CEX yapar. ICO’da ise herhangi bir güvenlik incelemesi yoktur.
 • IDO’da yatırımcıların fonlarını DEX idare ederken IEO’da CEX, ICO’da ise proje idare eder.
 • IDO’da akıllı sözleşmeleri DEX yaratır ve yürütürken IEO’da CEX, ICO’da ise akıllı sözleşmeleri proje yaratır ve yürütür.
 • IDO ve ICO’da AML ve KYC yokken IEO’da vardır.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ripple en hayırsever şirketler arasında yerini aldı adsiz tasarim 56

Ripple En Hayırsever Şirketler Arasında Yerini Aldı

Sonraki Haber
coinshares’in bitcoin tahmini! bitcoin yükselecek mi? adsiz tasarim 57

CoinShares’in Bitcoin Tahmini! Bitcoin Yükselecek mi?

İlgili Haberler
token nedir?

Token Nedir?

2002 yılında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in whitepaper’ını yayınlamasının ardından kripto para dünyası tanınmaya başladı. 2009 yılında ise Bitcoin blok…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku