Hindistan’ın Ağır Vergi Sistemi, Kripto Piyasasını Zorluyor! Yüzde 87’lik Düşüş Yaşandı

İpek Kulaksız
hindistan'ın ağır vergi sistemi, kripto piyasasını zorluyor! yüzde 87'lik düşüş yaşandı 24
Bitlo

Yıllardır kripto paralara karşı çekimser davranan Hindistan, yeni vergi kanunlarını yürürlüğe sokmasıyla pek çok yatırımcı piyasadan çıktı. Bu durum borsanın işlem hacminde %80’in üzerinde düşüş yaşanmasına sebep oldu. 

Hindistan bu yıl, kripto paralar ile ilgili net bir adım attı ve bu alanda ağır vergiler getirdi. Ancak vergi kanunun yürürlüğe girmesi, kripto borsalarını olumsuz etkiledi ve borsaların işlem hacminde %80’in üzerinde. düşüş yaşandı. 1 Temmuz’da Hindistan’da yürürlüğe giren, kripto paralarda kar veya zarar elde etmeksizin her işlem karşısında %1 vergi ödenmesine yönelik kanun, bir çok yatırımcının piyasadan çıkmasına neden oldu.

hindistan'ın ağır vergi sistemi, kripto piyasasını zorluyor! yüzde 87'lik düşüş yaşandı 24

Coingecko tarafından hazırlanan rakamlara bakıldığında  piyasalardaki düşüş net bir şekilde gözüküyor. Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber ülkenin en büyük 3 borsası olarak görülen ZebPay, WazirX ve CoinDCX’te işlem hacminde yaşanan düşüşlerin oranları %60’tan %87’ye kadar çıktı.

Güçlü traderlar piyasaları terk ediyor

Konuya örnek vermek gerekirse, WazirX borsasında geçtiğimiz sene 2 saat içerisinde oluşan 3.8 milyon dolarlık işlem hacmi, gününde, bir gün içerisinde oluşmuş oldu. WazirX’in yönetim kurulu başkan yardımcısı Rajagopal Menon da, son vergi kanunlarından dolayı piyasa yapıcıların ve güçlü traderların artık Hindistan borsasını kullanmak istemediklerini söyledi ve “İşlem yapanların çoğu P2P işlemler ile merkeziyetsiz borsaları tercih etmeye başladılar” dedi. 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ab, nft'ler üzerinden kara para aklama olaylarının önüne geçmek i̇stiyor nft

AB, NFT’ler Üzerinden Kara Para Aklama Olaylarının Önüne Geçmek İstiyor

Sonraki Haber
birleşik krallık, defi’a müdahale ediyor! sektörden görüş bildirmeleri i̇stendi 27

Birleşik Krallık, DeFi’a Müdahale Ediyor! Sektörden Görüş Bildirmeleri İstendi

İlgili Haberler