Hindistan’daki Kripto Para Borsalarında Vergi Kaçakçılığı!

Gülcan Uyanıker
hindistan’daki kripto para borsalarında vergi kaçakçılığı!
Bitlo

Hindistan’ın Mumbai şehri vergi dairesi, kripto para birimi borsalarına vergi kaçakçılığı hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

Ülkenin yerel haber kaynaklarından The Economic Times tarafından yayımlanan rapora göre, soruşturmalar kapsamında 9,4 milyon dolarlık vergi kaçakçılığı tespit edildi.

İncelenen borsalar arasında Binance’in sahibi olduğu WazirX ile Coinswitch Kuber, CoinDCX, BuyUCoin, Bitcipher ve Unocoin yer alıyor.

Resmi açıklamaya göre bu platformlar, kripto para ticaretinde sağladıkları aracılık hizmetinden aldıkları komisyon gelirinin %18’inin mal ve hizmet vergisini (GST) ödemedi. İlgili kayıtlara ulaşan yetkililer, söz konusu verginin ödenmediğine dair delillerin ardından gereken işlemleri başlattı.

WazirX’te yürütülen soruşturmada yaklaşık 6 milyon dolar vergi kaçakçılığı tespit edildi. 

WazirX ise bir açıklama yaparak vergi bileşenlerinden birinin yorumlanmasında belirsizlik olduğunu ve bunun verginin farklı hesaplanmasına neden olduğunu belirtti. Borsa, vergi kaçırma gibi bir niyetlerinin olmadığını ve asla olmayacağını vurgulayarak, ek GST’nin gönüllü olarak ödendiğini duyurdu.

Mumbai yetkilileri ise önümüzdeki günlerde soruşturmaların yoğunlaştırılacağını duyurdu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
tesla 2021'de yaklaşık bir milyon elektrikli araç teslim etti

Tesla 2021’de Yaklaşık Bir Milyon Elektrikli Araç Teslim Etti

Sonraki Haber
ethereum balinası 1.3 milyon matic aldı polygon

Ethereum Balinası 1.3 Milyon MATIC Aldı

İlgili Haberler