Hatice Kolçak; FED Faiz Kararının Türkiye’ye Etkisi Nasıl Olacak? Dolar ve Altın Nasıl Etkilenecek?

Özlem Özbek
hatice kolçak; fed faiz kararının türkiye'ye etkisi nasıl olacak? dolar ve altın nasıl etkilenecek? 18 1
Bitlo

Paranfil YouTube kanalına konuk olan Ekonomist Hatice Kolçak, FED faiz kararının açıklanmasının ardından dolar, atın ve kripto paraları değerlendirdi.

Gözde Kılıç’ın sunumuyla gerçekleşen yayında, Hatice Kolçak ile beraber ABD Merkez Banka’sının FED faiz kararını 75 baz puan şeklinde açıklamasının ardından yaşanan piyasa dalgalanmaları değerlendirildi.

75 bazlık puanın piyasalara ne gibi bir etkisi oldu?

Kolçak;

FED Mart ayı içerisinde faiz artırımı döngüsüne girdi. Önce Mart ayında 25, sonra Mayıs ayında ise 50 baz puan artışı yapıldı. Bu artışlarla enflasyon değerlerini düşüreceklerini söylediler. Ancak görüldü ki yapılan artışlarla bu enflasyon değerleri kolay kolay düşmeyecek. Enflasyon değerlerinin 8,6 olarak açıklanması, artışın enflasyonu düşürmek için yararlı olmadığını gösterdi. Daha önce faiz artışıyla enflasyonu düşüremedikleri için faiz artışının daha yüksek, kararların daha şahin olması gerekir. FED 75 baz puanlık bir artışla enflasyonu düşürmek konusunda ne kadar kararlı olduklarını gösterdi.

FED faiz kararının Türkiye’ye etkileri ve doların durumu

Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için bu hiç iyi bir durum değil. Çünkü likiditenin çok olduğu dönemde maalesef özellikle biz faiz indirimine başladıktan son Eylül ayından bu yana yabancı çıkış başladı. Sonrasında ise aslında o yabancıları tekrar içeri sokamadık. Likiditenin çok olduğu dönemde bundan mahrum kalmış olduk. Yani piyasadan döviz, dolar çekiliyor ve maliyeti artıyor. Çok ciddi bir dış ticaret açığı var. Bu konular birleştirildiğinde esasında dövize ihtiyacımız var. Dövize ihtiyaç duyulan bu dönemde FED’in bu kararı bizi fazlasıyla ilgilendiriyor. Yani dolar dünyada güçlenirken, biz ‘kur korumalı mevduat’ hesabıyla dik tutmaya çalışıyoruz. Hala baskı var. Dolar güçleniyor ancak bizde ki dolar son bir haftadır 17,20 bandında hareket ediyor. Burada bir baskı var. Ancak bu baskı, elimiz ve rezervlerimiz zayıf olduğu için zorluyor. Maalesef dolar TL’de risk yüksek ve yukarı yönlü bir ivme var.

Altın için nasıl bir süreç geliyor?

28 yıl sonra FED ilk kez bu kadar ciddi bir döngünün içerisine girdi. Buna rağmen ben ons altın tarafından 1800 doların altını zaten beklemiyordum. Dolayısıyla ons altın bize ne kadar sağlam durduğunu gösterdi. Piyasalar çökerken, Amerikada borsa düşerken, tahvil faaliyetleri yukarı çıkarken ons altının 1800 doların altına indiğini görmedik. Altını güvenli liman olarak görmek mümkün. Çünkü enflasyonun tam anlamıyla jeopolitik risklerden dolayı da düşmeme ihtimalini de fiyatlıyor. Tahvil faaliyetleri yükseldikçe, dolar endeksi yüksekdikçe ons altın baskılanıyor ancak belli periyotlarda bunların beraber yukarı yönlü hareket ettiği de görüldü. Ons tarafında 1800 doların altına gelineceğini şu an düşünmüyorum. Şu an 1800 – 1900 dolar arası gidip geleceğini düşünüyorum. Ta ki jeopolitik gerilimler tırmandığında 2000 ve üstünü görmek mümkün olabilir.

Gram altın noktasında ise 1000 TL’lerin altı çok zor gözüküyor. Üstüne çıksa bile anlık olarak gerçekleşebilir, bu da alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Dolar kurunun artmasıyla kurdan destek alarak artışların devam edeceğini düşünüyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rusya merkez bankasından kripto paralara yeşil işık 13 2

Rusya Merkez Bankasından Kripto Paralara Yeşil Işık

Sonraki Haber
hatice kolçak; fed kararının kripto piyasasını nasıl etkileyeceğini değerlendirdi hatice kolcak

Hatice Kolçak; FED Kararının Kripto Piyasasını Nasıl Etkileyeceğini Değerlendirdi

İlgili Haberler