Harvard, Stanford ve MIT; Kripto Fonlarına Yatırım Yaptı

bitcoin-harvard-stanford-mıt

Çoklu Ivy League ve diğer saygın ABD üniversitelerinin “en az” bir kripto para birimi fonuna yatırım yaptıkları söyleniyor. Rapor, teknoloji haberleri sitesi Information’da yayınlandı.

İsimsiz bir kaynaktan alıntı yapan Information, Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Dartmouth Koleji, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve North Carolina Üniversitesi’nin multi-milyar bağışlarının kripto alanına sermaye yatırımı yaptığını bildirdi. Kaynak, “varlık sınıfının, kurumsal yatırımcılar arasında artan kabul görmesinin bir işareti” olduğunu belirtti.

Harvard’a yapılan bağışların, 2018 yılında 39,2 milyar dolar seviyesine ulaştığı bildiriliyor. Bu da, “dünyanın en büyük üniversite bağışlarından biri” anlamına geliyor. Bir önceki mali yılın en zengin ABD kolej sıralamasında, hem Stanford hem de MIT’in sağladığı bağışlar, sırasıyla, Dartmouth Koleji ve Kuzey Carolina Üniversitesi de en üst yirmi beşte görünmektedir.

Ivy League büyükleriden Yale’in de bir kripto yatırımcısı olduğu ortaya çıktı. Kolej, eskiden Sequoia Capital ortağı Matt Huang ve eskiden gizli kripto fonu Pantera Capital’den Charles Noyes’in kurduğu Coinbase kurucu ortağı Fred Ehrsam’ın yarattığı yeni bir kripto odaklı fon için 400 milyon dolar topladığı söyleniyor.

Dünyanın önde gelen akademik aktörlerinin ortaya çıkan varlık sınıfını destekledikleri haberi ile, önde gelen uluslararası üniversiteler, aynı zamanda blok zinciri, akıllı sözleşme ve kripto para birimi ile ilgili kurslar sunarak bu alanda beceri edinimi için katkıda bulundular. Cambridge Üniversitesi gibi kurumlar kripto-finans alanında önemli araştırmalar yaptılar ve İsviçre üniversitesi Lucerne, eğitim ücretleri için Bitcoin ödemelerini kabul ediyor.

Bir Cevap Yazın