Grayscale GBTC’yi Bitcoin ETF’ye dönüştürecek mi?

Kısaca

  • Grayscale Bitcoin Trust’ın primi bir ay boyunca negatif kaldı ve bu daha geniş kripto para birimi alanını etkileyebilir.
  • SEC izin veriyorsa, çözümlerden biri Grayscale Bitcoin ETF’yi tanıtmak olabilir: peki firma bunu nasıl yapmayı seçer?

Yatırımcıların hisse şeklinde Bitcoin’e maruz kalmasının popüler bir yolu olan Grayscale Bitcoin Trust ( GBTC ), artık bir ay boyunca negatif bir prime sahip.

Bu negatif prim, Grayscale’in kurumsal yatırımcıları için yeni bir alandır . Geçmişte, bu varlıklı yatırımcılar, bir tür arbitraj yapmak için tröstten hisse satın aldılar ve bunları, yasal bir “kilitlenme süresi” sona erdiğinde, aylar sonra bir kârla perakende yatırımcılara çevirdiler.

Bitcoin ödünç veren şirket BlockFi CEO’su Zac Prince, Bitcoin Ne Yaptı podcast’ine verdiği demeçte, “sıvı hisseler indirimli işlem görürken yeni GBTC hisseleri oluşturmak için abone olmak için tam bir moron” olmalıydı. Yatırımcıların, eğer satın almak istiyorlarsa, açık piyasadaki hisseleri alabileceklerini önerdi.

BlockFi’nin kendisi geçmişte önemli miktarda GBTC hissesi satın aldı, ancak şimdi yeni negatif prim yalnızca arbitraj fırsatını ortadan kaldırmakla kalmıyor, özellikle Grayscale’in yıllık% 2’lik bir ücret alma ve paketleme ücreti alması ışığında, hisselerin kendilerini titrek bir yatırım haline getiriyor temel Bitcoin.

Veri sağlayıcısı CryptoQuant’a göre, bunun arkasındaki sebep, şu anda 655.000 Bitcoin (37.5 milyar $) tutan Grayscale Bitcoin Trust’ın büyüklüğüdür – bu, diğer fonlardan önemli ölçüde daha yüksek bir miktardır.

Primi olumlu hale getirmeye çalışıyorum

Sonuç olarak Grayscale, hisselerin fiyatını Net Varlık Değeri veya NAV değerine döndürmeye çalışıyor. Ana şirketi Digital Currency Group, 10 Mart’ta kendi parasıyla 250 milyon dolara kadar GBTC hissesi satın almayı planladığını ve talebin canlanmasına yardımcı olduğunu duyurdu.

Prince podcast’te “Grayscale, likit hisseleri NAV’a veya bir prime geri döndürmek için muazzam bir teşvike sahiptir, çünkü aksi takdirde yeni abonelikleri tamamen kapatılır” dedi.

The Block tarafından bildirildiği üzere , JP Morgan tarafından hazırlanan bir rapor , Kanada’da iki Bitcoin ETF’nin son lansmanlarının (raporun üçüncüsünün piyasaya sürülmesinden bu yana ) GBTC’den yatırım çektiğini öne sürdü.

ABD’de Osprey Funds ve Skybridge Capital gibi daha düşük ücretler sunan diğer Bitcoin tröstleri de ortaya çıktı . Prince, Ark W gibi GBTC hisselerini elinde bulunduran bazı ETF’lerin de olduğuna dikkat çekti.

Ancak Grayscale için bir fırsat doğuran ETF yarışmasıdır.

Bir tröst ile ETF arasındaki fark

Grayscale Bitcoin Trust, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) henüz herhangi bir şirkete Bitcoin ETF oluşturma izni vermediği için kuruldu . Diğer nedenlerin yanı sıra, Bitcoin pazarının henüz hazır olmadığını iddia ederek ETF uygulamalarını defalarca erteledi.

Bununla birlikte, ana dezavantaj, bir ETF’den farklı olarak, güvenin yatırımcıların hisselerini Grayscale’e satmasına ve temel Bitcoin’i geri almasına izin vermemesidir.

Bir itfa süreci olmadan, GBTC sahiplerinin hisselerini Bitcoin ile takas etmeleri mümkün değil. Bu sürtünme noktası, yatırımcıların veya piyasa piyasalarının hisseleri temeldeki Bitcoin’in fiyatına iade etmesini engeller.

Bitcoin ETF’si için seçenekler

Grayscale’in, kariyer sayfasında ETF uzmanları için rolleri doldurmak isteyen birden fazla iş başvurusu ile bir tür Bitcoin ETF sunmayı planladığına dair ipuçları var . Gri tonlama CEO’su Michael Sonnenshein söyledi şifresini o Gri Tonlama çok operasyonel tarihimiz üzerine çeken bir fon işletim ilgilenen olacağını söylemek güvenli bir bahis, Bitcoin BYF ve diğer dijital para BYF ise SEC tarafından izin verilecek”, yani Beklediğimizi karşılamadaki mükemmellik, yatırımcı talebinde bir artış olacaktır. “

“Bunun ötesinde, gelecekteki iş planlarını tartışmıyoruz,” diye ekledi Sonnenshein.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından henüz hiçbir ETF onaylanmamış olsa da, Kanada’da üç Bitcoin ETF’nin varlığı, biri Latin Amerika’da ve Avrupa’da birden çok Bitcoin elektronik işlem gören banknotların (ETN’ler) varlığı SEC’e, durum. Bunu yaparsa, Grayscale mücadeleye katılabilecek – ileriye dönük iki seçenek sunacak.

Bu gerçekleşirse hisselerin değerinin NAV’a, hatta prime dönmesini sağlayabileceğini söyledi.

17 Mart tarihli bir raporda , SEC’in daha önce Grayscale ve Genesis Global Trading’e karşı daha önceki bir Bitcoin yatırım aracında itfa teklifleri için bir durdurma emri çıkardığına dikkat çekti . Ayrıca, GBTC’yi bir Bitcoin ETF’ye dönüştürmenin, onu borsanın altın kazı olarak tanımladığı% 2 yıllık ücretini düşürmeye zorlayacağını iddia etti – bu, kaybetmeye isteksiz olabilir.

Business Insider’a göre Grayscale’in aslında GBTC’yi 2017’de bir Bitcoin ETF’ye dönüştürmeyi düşünmesi, ancak o sırada bu fikri takip etmemeyi seçmesi dikkat çekicidir .

Grayscale’in ikinci seçeneği, GBTC’yi daha sonraki bir tarihte dönüştürme seçeneği ile bir Bitcoin ETF’yi kendi ürün yelpazesine ayrı olarak dahil etmektir. Bu, halihazırda Bitcoin Fonu’nun yanında oturması için bir Bitcoin ETF Trust’a başvuran Skybridge Capital tarafından kullanılan stratejidir .

Bir Cevap Yazın