Google’dan Yeni Karar: Kripto Para Borsaları Reklam Verebilecek!

Google Kripto Para Reklamlarına İzin Verecek

Arama motoru devi Google, kripto para borsaları ve kripto para cüzdanları için uyguladığı reklam politikasını güncelledi. İlgili markalar, platformun gereklerini karşılamaları halinde Google reklam hizmetlerinden yararlanabilecekler. 

Google 2018 yılında, olası dolandırıcılıkların önüne geçebilmek için kripto para borsalarının ve cüzdanlarının reklam yapmasını yasaklamıştı. 3 Ağustos’tan itibaren ABD’yi hedefleyen kripto para borsaları ve cüzdanlar, Google’ın konuyla ilgili talep ettiği gereksinimleri karşılayıp sertifikalandırıldıkları sürece ürün ve hizmetlerinin reklamını yapabilecekler. 

Google’ın Kripto Para Reklamı İçin Gereksinimler Neler?

Kripto para borsalarının ve cüzdan markalarının Google’da reklam yayınlayabilmeleri için bazı gereksinimleri karşılamaları gerekiyor. Borsa ya da cüzdanlar Finansal Suç Ağı (FinCEN)’in verdiği lisansa ya da bankacılık lisansına sahipse ürün ya da hizmetleri için reklam verebilecekler. 

Google ayrıca konuyla ilgili yaptığı açıklamada, reklamverenlerin hedeflediği alan ne olursa olsun yerel yasalara uymalarını beklediklerini belirtti. 

Kimler Reklam Veremeyecek?

Google’ın yeni politikası ile kripto para borsaları reklam verebilecek olsa da hala kısıtlamalara maruz kalanlar var. Yapılan açıklamaya göreİ; ilk DEX teklifleri, tahsis edilmemiş cüzdanlar, düzenlenmemiş DApp’ler, token likidite havuzlarını kapsayan DeFi protokol veya hizmetleri Google’da reklam veremeyecek. 

Kripto para piyasası ilk etapta bu habere olumsuz tepki verse de uzmanlar uzun vadede regülasyonlar açısından olumlu sonuçları olacağını düşünüyor. 

Bir Cevap Yazın