Google Authenticator Nedir?

Google Authenticator, çift faktörlü koruma sağlayan mobil güvenlik uygulamasıdır. Kullanıcıların üye oldukları web sitelerine girmeden önce kimliklerini doğrulamalarını sağlar.

Çift faktörlü koruma ile herhangi bir hacker ya da sisteme sizin dışınızda sizin adınıza kendisini onaylı bir kullanıcı olarak gösterip siteye erişim sağlamaya çalışanların işini zorlaştırır. Onaylama faktörleri, onaylı ve üye kullanıcının kendisi olduğunu ispatlaması amacı taşıyan yöntemlere denir. Kullanıcı adı ve şifre, cep telefonu numarası veya parmak izi gibi kişiye özel bilgiler güvenlik için kullanılabilir.

Google Authenticator nasıl çalışır?

Google Authenticator çift aşamalı güvenliğini etkinleştirmiş bir site ya da cihaz için kullanılabilir. Çoğu uygulamada şifre gibi bir aşama telefon gibi bir katmanla birleştirilerek  güvenlik seviyesi artırılmıştır. Kullanıcı, kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra cep telefonuna gelen şifreyi de girdikten sonra sisteme erişim sağlar. Bu sayede Google Authenticator uygulaması yüklü olan telefonun sahibinin giriş yapmak isteyen üye olduğu onaylamış olur.

Şifreleri kırmak ve değiştirmek kolaydır ancak telefon sadece şifre sahibinde olacağı için onu kopyalamak çok daha zordur.

Bir Cevap Yazın