Global In/Out of the Money

Cem Yilmaz
global in/out of the money on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün Global In/Out of the Money indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda IntoTheBlock web sitesi hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise sitedeki indikatörleri incelemeye başlayacağız.

Bu indikatörümüz için IntoTheBlock web sitesinii kullanacağız.

Global In/Out of the Money indikatöründen faydalanılmak istenirse ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

global in/out of the money ekran resmi 2022 03 28 12.27.50

 

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların IntoTheBlock web sitesine giriş yaptıktan sonra var olan bir kripto paralar arasından istediğini seçerek Global In/Out of the Money indikatöründen faydalanabilir. Ethereum üzerinden indikatörümüzü ele alabiliriz.

Ethereum’a bir kere tıklayalım.

global in/out of the money ekran resmi 2022 03 28 12.29.46

 

Bu ekrana geldiğinde Token Summary yazan kısmın altındaki ilk kutuya tıklamanız gerekmektedir. Kutucuğun üzerinde Holders Making Money at Current Price yazmaktadır.

İndikatörümüzü tanımaya, incelemeye ve yorumlamaya geçebiliriz.

global in/out of the money ekran resmi 2022 03 29 06.15.46Basit bir şekilde anlatmak gerekirse bu indikatörde üç adet durum vardır. 

Eğer alınan Ethereum alındığı fiyatın üzerindeyse In, yani yeşil renk ile pozisyonun karda olduğunu ifade eder. 

Eğer alınan fiyat ile güncel fiyat aynı ise At, yani gri renkle pozisyonun başa baş olduğunu ifade eder. 

Eğer alınan fiyat, güncel fiyatından üzerindeyse Out, yani kırmızı renk ile pozisyonun zararda olduğunu ifade etmektedir. İ

ndikatöre döndüğümüzde IntoTheBlock ekibinin burada bizlere nasıl bir fayda sunuyor buna bakalım. Alınan ortalama Ethereum fiyatları ve güncel fiyat değerlendirildiğinde karda olan adres büyüklüğü ve zararda olan adres büyüklüğünü görebilmekteyiz. Mevcut fiyat ortalama maliyetten büyük ise yeşil, yani in anlamına gelir. Mevcut fiyat ortalama fiyattan düşük ise kırmızı yani out anlamına gelir. 

Bu indikatör bizlere belirli bir maliyetten alınan Ethereumların yoğunluğuna göre o noktanın güçlü bir destek noktası olduğunu söyleyebilir.  Direnç kısmını ise örnek vererek açıklayacak olursak 100 dolardan Ethereum alan kişilerin sayısı çok fazla ve Ethereum’un güncel fiyatının 70 dolar olduğunu varsayalım. Ethereum tekrar 100 dolara geldiğinde burada yatırımcıların satış yapacağı öngörülür ve bu nokta karşımıza güçlü bir direnç noktası olarak çıkar.

Yukarıda anlatılan indikatör uzun vadeli olarak pozisyonu tutan yatırımcılar içindir. Bir diğer indikatörümüzde ise mantık gene aynı olup mevcut fiyatın %15 altındaki ve %15 üstündeki alımlar üzerinden bir destek direnç sergilenmektedir. Bu indikatörün ismi de In/Out of the money’dir.

 

 

global in/out of the money ekran resmi 2022 03 29 05.58.13 1

Buradaki şekillerle ilgili şunu söylemeden geçmeyelim. Şekil ne kadar büyükse oradaki destek ve dirençler diğer küçük şekillere göre daha güçlüdür diyebiliriz. Bunu da şöyle anlayabiliriz; 

global in/out of the money ekran resmi 2022 03 29 06.03.16

Şeklin üstüne gelindiğinde 3.133 $ ortalamayla 2.16 milyon adresin Ethereum aldığını söyleyebiliriz. Bu nokta güçlü bir destek olarak çalışabilir.

global in/out of the money ekran resmi 2022 03 29 06.03.52

Burada zararda olan şekillere bakıldığında yatırımcıların 3.626 $ ortalamayla 656.04 bin adresin Ethereum aldığını görmekteyiz. Bu yatırımcılar şu anda zararda ancak şekil küçük olduğundan burayı güçlü bir direnç seviyesi olarak söylemek yanlış olabilir.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Global In/Out of the Money indikatörünün sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
microstrategy’nin yan kuruluşu bitcoin almak i̇çin 205 milyon dolarlık kredi aldı

MicroStrategy’nin Yan Kuruluşu Bitcoin Almak İçin 205 Milyon Dolarlık Kredi Aldı

Sonraki Haber
greenpeace ve ripple kurucu ortağı bitcoin’in kodunu değiştirmek i̇çin çalışıyor

Greenpeace ve Ripple Kurucu Ortağı Bitcoin’in Kodunu Değiştirmek İçin Çalışıyor

İlgili Haberler