G7 Ülkelerinden CBDC Hamlesi

İlker Devrim
g7 üyelerinden cbdc adımı geldi
Bitlo

G7’den finans liderleri, CBDC’lerin parasal sisteme zarar vermemesi gerektiği konusunda hemfikir.

Yedi gelişmiş ekonomik ülke grubu, bu hafta merkez bankası dijital para birimlerinin piyasaya verecekleri olası zararları ve katı standartlara tabi olmaları gerektiği konusunu tartışmaya açıyor.

G7’nin finans liderleri, merkez bankası dijital para birimlerini görüşmek üzere 13 Ekim’de Washington’da bir araya geldi ve bunların uygulanmasına ilişkin 13 kamu politikası ilkesini onayladı.

CBDC’ler Merkez Bankalarının Finansal İstikrarı Koruma Yeteneğine Zarar Vermemeli

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7, yeni başlatılan CBDC’lerin merkez bankalarının finansal istikrarı koruma yeteneğine “zarar vermemesini” zorunlu kıldı. G7 maliye bakanları ve merkez bankacıları ortak bir açıklamada şunları söyledi:

Bu konularda güçlü uluslararası koordinasyon ve işbirliği, kamu ve özel sektör inovasyonunun kullanıcılar ve daha geniş finansal sistem için güvenli olurken yerel ve sınır ötesi faydalar sunmasını sağlamaya yardımcı oluyor.

CBDC’lerin nakdi tamamlayacağını ve mevcut ödeme sistemlerini sabitlemenin yanı sıra likit, güvenli takas varlıkları gibi hareket edebileceği de vurgulandı. Açıklamada, dijital para birimlerinin enerji açısından verimli ve sınır ötesi temelde tamamen birlikte çalışabilir olması gerektiği belirtildi.

G7 ülkelerinden liderler, “uluslararası parasal ve finansal sisteme zararlı yayılmaları” en aza indirmek için ortak bir sorumluluğa sahip olduklarını belirttiler. 

CBDC İhracı Şeffaflık ve Hukukun Üstünlüğü ilkelerine Dayanmak Zorunda

Açıklamada, CBDC ihracının “şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetişime ilişkin uzun süredir devam eden kamu taahhütlerine dayanması” gerektiği vurgulandı. Her hangi bir G7 ülkesi henüz bir CBDC yayınlamadı, ancak Birleşik Krallık gibi bazı üyeler aktif olarak teknoloji ve ekonomik etkileri araştırıyor.

Daha büyük G20 tarafından yapılan benzer bir açıklamayı tekrarlayarak, yasal, düzenleyici ve gözetim gerekliliklerini ele almadıkça hiçbir küresel stabilcoin projesinin faaliyete başlamaması gerektiğini yinelediler. Yorumlar, finansal liderler ve merkez bankacıları için kırmızı bayraklar çıkaran Facebook’un planlanan Diem kripto para birimine atıfta bulunuyor gibi.

ABD, CBDC planlarıyla ayak sürüyor ve Federal Rezerv, dijital dolar konusunda oldukça şüpheci olmaya devam ediyor. Eylül ayında yapılan bir habere göre Amerika, kendi CBDC’sini ciddi şekilde düşünmeye başlamazsa, teknolojik ve finansal olarak geride kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. 

Çin, dijital yuanı ile zaten paketin çok önünde ve kripto üzerindeki son baskısı, merkez bankası para akışlarını daha fazla teşvik ve kontrol etmek için büyük planlarının bir parçası olacak gibi görünüyor.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
tcmb politika faizini 100 baz puan i̇ndirdi dolar 15,65'i gördü

TCMB’den 3 Kişi Görevden Alındı!

Sonraki Haber
en avantajlı yatırım aracı ethereum!

Ünlü Milyarder En Avantajlı Coin’i Açıkladı!

İlgili Haberler